Novine „Nova“ analizirale su u ponedeljak da li treba da strahujemo od izmena Krivičnog zakonika i da li smo korak bliže ka diktaturi.
Kako se navodi u tekstu, uvedeno je novo krivično delo „Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela“, za koje je predviđena zatvorska kazna od tri meseca do tri godine, a na robiji bi mogli da završe i novinari, ali i građani koji objave ili preko društvenih mreža prenesu, recimo, poziv na okupljanje ili blokadu saobraćajnica.
„Čini se da je uvođenje ovog člana, pre svega, pokušaj pojedinaca iz vlasti kao i nekih državnih institucija da se zaštite od kritike i da je ovo možda i uvod u policijsku državu“, kaže advokat Ivan Simić.
Ministarka pravde Maja Popović tvrdi sa druge strane da su ova tumačenja zlonamerna i da je reč o svesnoj manipulaciji i politikanstvu, koji imaju za cilj obmanjivanje građana.
„Predstojeće izmene i dopune nemaju za cilj ograničavanje ljudskih prava i sloboda zajemčenih Ustavom i međunarodnim ugovorima, kao što su sloboda okupljanja, sloboda mišljenja i izražavanja, sloboda kretanja i dr. Naprotiv, kako je i naglašeno u obrazloženju izmena i dopuna, usled porasta kriminaliteta u određenim oblastima, kao i razvoja novih tehnologija, propisana su nova krivična dela, kojima se šalje jasna poruka o potrebi efikasnijeg suzbijanja ovakvih oblika ponašanja,“ piše u saopštenju.
Kako dodaje, jedno od krivičnih dela koje je sadržano u Nacrtu zakona o izmena i dopunama Krivičnog zakonika je i krivično delo Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela (član 343a), koje je predviđeno kako bi se zaštitilo društvo od opasnih sadržaja koji mogu podsticati kriminalno ponašanje.
“Takvi sadržaji, poput Darknet-a, uglavnom se bave ilegalnom aktivnošću ‒ drogama, nedozvoljenim korišćenjem oružja, pedofilijom i najčešće ih koriste teroristi, kriminalci i pedofilske grupe kako bi njihove aktivnosti ostale sakrivene. Na ovim sadržajima dostupni su i načini izvršenja ubistva, hakovanja, falsifikovanja novca, falsifikovanja isprava, pa je zbog toga objavljivanje i korišćenje takvog sadržaja neophodno propisati kao posebno krivično delo, kako bi se sprečilo izvršenje težeg krivičnog dela na čije izvršenje se podstiče takvim sadržaje”, objašnjava ministarka.
Ona napominje da će se o izmenama i dopunama izjasniti i Evropska komisija kojoj je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika dostavljen na mišljenje, kao i stručna i sva zainteresovana javnost tokom javne rasprave koja je počela 1. oktobra.
“Reč je o Nacrtu zakona, a ne o konačnom tekstu i ovom prilikom pozivam sve da učestvuju u javnoj raspravi i da daju komentare, predloge, primedbe i sugestije, koji će biti detaljno razmotreni od strane Ministarstva pravde,“ istakla je ministarka.