Zašto je važno podanike političkipravno opismeniti? Zato što samo tako mogu postati građani! Podanik pristaje na eksploataciju, a građanin ne! Kada raščlanite bilo koji društveni problem, vi otkrijete da je u pitanju političkopravni razlog.
Recimo, kada je u pitanju skandalozno otpuštanje sa posla Predraga Stojanovića, predsednika sindikata u „Jura“ Leskovac, zbog sindikalnog delovanja.
Inspekcija rada je Stojanovića rešenjem vratila na posao. Poslodavac je najpre to odbio, potom ga je pozvao u fabriku gde mu je uručeno rešenje o povratku na posao, a odmah potom i drugo rešenje kojim ga udaljava sa posla do okončanja krivičnog postupka.
Za taj misteriozni krivični postupak je znalo samo poslovodstvo, a Jura ga je pokrenula zbog navodnog narušavanja poslovne i kreditne sposobnosti kompanije od strane ovog sindikalca. Do tada, on ima pravo na samo 1/4 svoje prosečne zarade ili 1/3 ukoliko izdražava porodicu. Nikome nije jasno kada i kako je Stojanović učinio krivično delo za koje ga tereti „Jura“.
Iživljavanje nad ovim radnikom se dešava u situaciji kada naša država daje naš novac za zapošljavanje naših građana i finasira svako novo radno radno mesto sa nekoliko hiljada evra.
Drugi primer je Aptiv, žarište nikada viđene epidemije tendovaginitisa i drugih reumatskih bolesti usled bezočne eksploatacije radnika, savremenih robova. Radnici tvrde da je u fabričkoj hali njihovim menadžerima na raspolaganju dovoljan broj nosila za potrebe radnika koji od premora kolabiraju. Možda je praktičnije da im umesto nosila odmah obezbede adekvatan broj mrtvačkih sanduka?
Radno vreme je na nedeljnom nivou značajno prekoračeno i u Aptivu i u Džinsiju.
Da li je suspendovan Zakon o radu? Da li je Srbija postala kolonija ?
Poslodavci su shvatili da ovde ne postoji pravna država i određuju radno vreme po svojoj volji. Baš kao što rudarske kompanije tipa „Rio Tinto“ eksploatišu rudu i zagađuju okolinu onako kako im to vlast dozvoli. Ili kao što vlast tokom predizborne kampanje nasipa šoder ili grebani asfalt umesto da asfaltira.
Posledica lošeg pravnog sistema je i zakonska regulativa koja favorizuje uvoznički lobi pa su leskovački poljoprivrednici radije delili građanima besplatno paradajz zbog veoma niske otkupne cene koja se ponegde kreće i oko 10 dinara po kilogramu.
Primera je bezbroj i na lokalnom i na republičkom nivou.
Ni teniski meč Novaka Đokovića ni leskovački karneval nisu bili dovoljan razlog da zainteresovanu publiku vsinoć odvrate od posete drugom po redu predavanju na temu prava. Za razliku od prvog, Udruženje građana „I ja se pitam!“ je ovo predavanje moralo da organizuje u većem prostoru zbog neočekivano velikog interesovanja.
Povod je bio donošenje novog ustava, a tema predavanja je bila analiza ustava, zakonodavne, izvršne i sudske vlasti u našoj zemlji i upoređivanje sa praksom drugih zemalja. Predavač je bila nekadašnja Leskovčanka, Maja Nastić, profesor katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Nišu.
Način na koji je izlagala podsetio me je da je pedagogija umetnost.
Reč pedagogija potiče iz grčkog jezika i sastavljena je od dve reči – „paidos“ što znači dete i „agein“ što znači voditi. Pedagogija je nauka koja se bavi vaspitanjem i obrazovanjem. Slušajući novo, meni potpuno nepoznato gradivo, ja sam večeras proživljavao svoju mladost. Osećao sam se kao učenik kojeg učitelj vaspitava, obrazuje i nekuda vodi.
Kuda? Još uvek ne znam.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.