Spajanjem Opšte bolnice i Doma zdravlja Leskovac u jedinstveni Zdravstveni centar, u Službi hitne pomoći će morati da dođe do ozbiljnih promena, kazao je jutros za Rešetku direktor leskovačke bolnice Nebojša Dimitrijević, koji će i upravljati ovom ustanovom.
Kako je objasnio, spajanjem, Hitna i Urgntni centar činiće jednu celinu.
„Tu mora doći do kadrovskih promena. Isuviše je bilo pritužbi na račun rada zaposlenih u Službi hitne pomoći“, kazao je Dimitrijević.
Inače, punih deset godina, ako ne i više, načelnik ove službe je doktor Dragan Cakić.
Ovaj čovek punih deset godina odbija da daje izjave uredniku portala Rešetka Draganu Marinkoviću jer je još 2014. godine pisao o slučaju stare i nemoćne ženi kojoj lekari Hitne nisu želeli da ukažu pomoć, a ona je dan kasnije umrla u bolnici.
Kada je Marinković, tada kao novinar Južnih vesti, ukazao na propuste i zapitao se da li zaposleni u Hitnoj pomoći osećaju odgovornost za smrt nesrećne starice, jedan od lekara iz ove službe mu je poručio na Fejsbuku „da skoči za njom“.
“Skoči i ti sa njom. Pre 3 dana joj je pukao čir, a ujutru joj je naglo pozlilo, da je „Dosije X“, pa da razumem”, napisao je lekar Ivan Spasić (aludirajući na čaršijski nadimak novinara – prim.nov)
Nakon još oštrijih reakcija sugrađana na stav Spasića i podsećanja u komentarima na Hipokratovu zakletvu, on se na Fejsbuku pravdao time kako radnici Hitne pomoći ne primaju platu, a tadašnji i sadašnji načelnik Službe hitne pomoći je kratko prokomentarisao “neka ostane da je to lični stav onog ko je tako nešto izgovorio”.
Nakaon ove javne prepiske Marinkoviću je sin SNS odbornice pretio smrću, a Osnovno tužilaštvo je tada odbacilo prijavu protiv osobe koja mu je poručila: „Dao bih ti ja metak u čelo“, ocenjujući da Marinkoviću nije prećeno kao novinaru, već kao „običnom“ građaninu.
Nakon što se ceo ovaj slučaj zataškao, godinama je bilo sporadičnih primedbi na rad Službe hitne pomoći u Leskovcu, ali uglavnom bez javnog istupanja ili podnetih prigovora pacijenata, koji su uglavnom “dizali ruke” od svega smatrajući da će ući u “borbu sa vetrenjačama”.
A onda se našoj redakciji javio Leskovčanin Marjan Rašić, koji trenutno živi u inostranstvu.
On je zatražio od uprave Doma zdravlja Leskovac i zaštitnika pacijenata da pokrenu disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika koji je prilikom poziva broja Hitne pomoći odbio da pruži pomoć njegovoj majci koja je onkološki pacijent i pritom izvređao čoveka koji se brine o njoj u njegovom odsustvu.
On je tada savetovan da se vrati iz inostranstva kako bi lečio svoju majku.
“Zbog mog odsustva o mojoj majci koja je onkološki bolesnik trenutno se brine moj prijatelj. U poslednja dva dana kod majke su nastupile ozbiljne komplikacije sa srcem i povišenim krvnim pritiskom, što smo do danas uspeli nekako da saniramo i odžavamo bez intervencije Hitne pomoći i lekara. Međutim, juče u 16:50h, čovek koji se brine o njoj bio je prinuđen da zatraži intervenciju Hitne pomoći jer je majci bilo izuzetno loše. Upošljenik koji je odgovorio na poziv je postupio na način koji normalnog čoveka ostavlja bez daha i bez reči u najmanju ruku. Odgovorio je da neće da šalje ekipu jer Hitna pomoć, kako je kazao, nije dužna da vodi brigu o mojoj majci, da treba ja da se vratim da vodim brigu o njoj jer će “ionako nekretnine u njenom vlasništvu da ostanu sinu a ne njima, da je stavim u starački dom ako nisam sposoban da je čuvam i jos mnogo toga. Na zahtev da da svoje ime i prezime zbog eventualnog razjašnjenja i reklamacije isti je odgovorio veoma sočnom psovkom i prekinuo je vezu”, tvrdio je Rašić.
Direktor Doma zdravlja Slaviša Božić kazao je tada za Rešetku da će na osnovu pritužbe oformiti komisiju i ispitati slučaj.
“Bićete obavešteni o ishodu postupka u najkraćem roku, kao i naš sugrađanin koji smatra da je oštećen”, kazao je on.
Treba li napomenuti da nikada nije javno saopšteno da li je taj radnik Hitne pomoći kažnjen ili ne?!
A zatim je početkom ove godine preminula osamdesetdvogodišnja Stana Zdravković, kojoj su u Službi hitne pomoći Doma zdravlja Leskovac pre odbili da ukažu pomoć a unuke koji su pozvali 194 psovali i izvređali.
Ova vest je uznemirila javnost, a Leskovčani su burno reagovali nakon objavljivanja audio snimka tvrdeći da su se i njima prilikom poziva Hitne pomoći dešavale neprijatne situacije.
Kako su pisali u komentarima, diskriminatorski pristup u lečenju starijih pacijenata, jedan je od glavnih problema leskovačkog zdravstva.
Od sad pamet u glavu, pa prvo aktivirajte snimanje razgovora pa zovite. Sve sto ne prilici odgovoru jednog zdravstvenog radnika postavite na instagramu ili fejsbuku.
Bravo Dimitrijeviću! Još samo da pomeneš radnike u hitnoj kojima se duguju plate već deset godina.
Hitna pomoc je ionako transport sluzba do Urgentnog u bolnici. Prosto resenje otpustiti lekare i kupiti vise vozila i uposliti sofere drugo nista ne treba, svaka sestea zna da ukljuci infuziju, tamponadu rane, KPR, kao i nitroglicerin da primeni. I onda kao u Kanada nema hitna nego paramedicskoju cine sestra/tehnicar i vozac a na telefonu je lekar urgentnog koji ceka pacijenta
Ima da sredi hitnu ko i bolnicu. A sto se tice osoblja pa ko sme sta da ima kaze kad je to sve sns kadar. Ali samo napred bice jos gore.
Spajajte se vi koliko hoćete, isplatite ljudima novac koji dugujete koji su zaradili pošteno, a nemojte da se pravite kabadahije i hvalite se kako vam je puna kasa u budžetu.