Ko će da vrati milione građanima Leskovca zbog „povlašćenog“ ulaganja u privatnu svojinu?

Činjenica da je stotinak Leskovčana protestovalo pre dva dana zbog toga što se na parkiću kod Madere u centru Leskovca planira izgradnja stambene zgrade nije toliko strašna koliko to da je ovaj plac prodat još pre deset godina bez ičijeg znanja privatnom vlasniku, a da je lokalna samouprava odmah nakon toga uložila skoro sedam miliona dinara iz gradskog budžeta – tačnije novac svih poreskih obaveznika ovog grada, u njegovo uređenje.

.

Sam tadašnji vlasnik ovog placa Aleksandar Čoguroć je pre nekoliko dana to priznao bivšoj odbornici u Skupštini grada Ani Volf.

“Inicijativu da se na tom mestu napravi park i dečje igralište, lično sam inicirala 2011. godine, kao odbornica u lokalnom parlamentu i žiteljka ovog naselja. Taj predlog sam iznela tadašnjem gradonačelniku i predsedniku Gradskog odbora Demokratske stranke (čiji sam član bila) Slobodanu Kociću. To je bilo prihvaćeno. Sada, kada smo protestovali i saznali da je to još tada privatizovano, šokiralo me je priznanje Aleksandra Čogurića da je park, koji smo platili skoro 7 miliona dinara iz gradskog budžeta, građen na, u to vreme, njegovom privatnom zemljištu, te da je on to odobrio. To me je porazilo i to nikako nije smelo da se desi. Osećam se prevarenom i zbog toga sam veoma ljuta”, kaže za Rešetku bivša odbornica u lokalnom paramentu Ana Volf.

Pravnici kažu da je reč o klasičnoj “povlašćenoj prodaji”, kojom je napravljena šteta gradu bez ikakve šanse da ona bude nadoknađena.

“To bi bilo isto kao da sam sada ja dobar sa sadašnjim gradonačelnikom i da se dogovorim sa njim da se u mom dvorištu napravi nešto što će biti plaćeno novcem iz gradskog budžeta. Sutra mi se to više ne sviđa, ja ga prodam, i nikome ništa.To su strašne stvari koje se, nažalost, dešavaju i danas. A to će tek izlaziti na videlo. Pitanje je da li ovaj problem može da se reši i da li će neko vratiti te milione Leskovčanima koji su uloženi u nečiju privatnu svojinu, a da to oni nisu ni znali. To je maltene nemoguće. U ovom trenutku može da se zatraži samo revizija upotrebne dozvole celog projekta sadašnjeg investitora koji trenutno planira da gradi, ali to je nepotrebno. Taj investitor nije uradio ništa protivzakonito. On ima potpuno pravo da nastavi sa svojim planovima i ne radi ništa pogrešno. Problem ima mnogo dublje korene i dalekosežnije posledice”, komentariše za naš portal pravnik iz lokalne samouprave koji je vrlo dobro upućen u ovaj slučaj, a koji zahteva da ostane anoniman.

POVEZANO:


Stotinak Leskovčana protestovalo protiv najavljenje gradnje zgrade iza Madere

Parcelu iza Madere demokrate prodale Čoguriću još 2012. godine, od pre dva meseca u vlasništvu firme Gandijevih sinova


Sa druge strane, opozicija u Leskovcu i za ovaj problem pokušava da prebaci loptu na Srpsku naprednu stranku i sadašnju vlast. Predsednica Gradskog odbora SSP-a Jelena Spirić, a u to vreme takođe vreme odbornica DS-a u lokalnom parlamentu, kaže da je na SNS-u bilo da reši ovaj problem.

“Nemoguće je da oni nisu znali šta je urađeno. Izgradnju višespratnica u parku omogućila izmena Plana detaljne regulacije iz 2019. godine. Sve ove godine, JKP Komunalac menja mobilijare u ovom parkiću i kosi travu. Da su zaista razmišljalii o potrebama tih okolnih zgrada, a ne o ličnoj dobiti  i betonizaciji grada, znali bi oni kako da reše problem”, tvrdi ona.

Kako kaže, ona lično nije znala da je parkić građen na privatnoj svojini.

“Licitacije za prodaju zemljišta ili dozvole za bilo kakvu gradu izdaju i potvrđuju gradski većnici. Odbornici na to nemaju prava. Ako je to zaista tako urađeno, svu odgovornost bi trebalo da snose ljudi koji su tada bili na tim funkcijama”, kaže ona.

A u to vreme članovi Gradskog veća su bili: Ivana Cakić Kukar diplomirani farmaceut specijalista, Saša Pešić privatni preduzetnik, pravnik Marko Mladenović, Ašim Saitović, inženjer saobraćaja iz Gornjeg Stopanja Predrag Petković, privatni preduzetnik Svetislav Marjanović, diplomirani ekonomista Jovana Tasić, sadašnji predsednik Skupštine grada socijalnista Aleksandar Đurović, penzioner Bratislav Zdravković, profesor fizičke kulture Marjan Mladenović i Miodrag Kostić, lekar internista iz Grdelice, ranije potpredsednik Skupštine Leskovca.

“Svi oni treba da se izvine građanima Leskovca. A to je najmanje što mogu da urade. Da bi mogli da nastavimo dalje i borimo se za bolju budćnost svih nas, trebalo bi da se kao demokrate izvinimo I z apomirenje sa SPS-om, za nikada sprovedenu lustraciju I još mnogo toga zbog čega smo i izgubili vlast”, zaključuje tadašnji član DS-a a sada Pokreta Demokrate Srbije, Leskovčanin Ivan Krstić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare