Leskovački biznismen Nenad Gavrilović, čovek koji trenutno zida jednu od stambenih zgrada u centru Leskovca, već šest godina je optužen pred sudom za falsifikovanje potpisa, za šta se i krivično goni.
Ovaj čovek je na poslednjem ročištu, održanom 20. oktobra, u suđenje uključio i javnost i zahtevao izuzeće sudije koja sve vreme vodi postupak zbog, kako kaže, privatizacije sudskog postupka.
“Ja lično smatram da sudija podržava suprotnu navodno oštećenu stranu, sa veštacima koje oni predlažu ona se privatno čuje telefonom, što je jedan od njih i priznao na poslednjem suđenju, tako da sam bio prinuđen da tražim njeno izuzeće. Inače, ovo je možda već peto ili šesto veštačenje tog dokumenta za koji je već ustanovljeno da nije falsifikat, pa je tužilac odustao od gonjenja”, kaže za Rešetku Gavrilović.
Zamenik osnovnog javnog tužilaštva jeste odustao od daljeg gonjenja, nakon veštačenja državog NKC-a da Gavrilović nije počinio falsifikovanje, ali je da nastavi proces zakonsko pravo imao oštećeni Vladimir Andonović iz Knjaževca.
Ovaj čovek je zapravo optužio leskovačkog biznismena da je 2018. godine falsifikovao njegov potpis na priznanici na kojoj je naznačeno da mu je Gavrilović vratio deo od pozajmljenih 100.000 evra, a u iznosu od 30 miliona dinara.
“Osnovni sud u Leskovcu je 20. maja prošle godine doneo presudu kojom se optužba odbija usled odustanka zamenika OJT od optužbe, pa je u presudi, na kraju, u delu gde se označava dostavna naredba, sud naredio da se presuda dostavi samo njemu, braniocu okrivljenog i okrivljenom, ali nigde nije naređeno da se ova presuda dostavi i svedoku Vladimiru Andonoviću, jer se istom presuda ne može dostaviti, budući da on u toku postupka nije imao svojstvo oštećenog. Sud čak nije ni poučio svedoka da može u smislu ćlana 52.ZKP da zatraži da se nastavi krivični postupak, već ga je samo obavestilo da ne dolazi na glavni pretres. Međutim, od avgusta prošle godine, sudinica Dragana Prvulović je Andonovića u potpuno novom predmetu počela da tretira kao oštećenog, iako postoji krivična presuda kojom je sud rešio predmet optužbe u ovoj pravnoj stvari, iako se radi o presuđenoj stvari. Još gore je to što je sudinica zabranila zaposlenima na krivičnoj pisarnici Osnovnog suda u Leskovcu da oglase ovu presudu pravosnažnom i izvršnom, te je stavila van snage povraćajem u pređašnje stanje”, objašnjava Gavrilovićev branilac, advokat Miloš Petrušić, koji je već u toku postupka tražio izuzeće pomenute sudinice.
Predsednik Osnovnog suda Miodrag Janković je to odbio.
“Navodi iz zahteva za izuzeće ne ukazuju da postoje okolnosti koje dovode u sumnju nepristrasnost postupajućeg sudije, niti postojanje takvih okolnosti proizilazi iz postupanja sudije Dragane Prvulović”, navodilo se u obrazloženju predsednika suda u koje je Rešetka imala uvid.
TRASOLOGIJOM DO UNIŠTENJA DOKAZA?
Suđenje je nastavljeno, a naložen je trasološki nalaz sporne priznanice. Sudija je odredila dva veštaka u ovom postupuku, jednog iz Jagodine i drugog iz Novog Sada, dok je oštećena strana zatražila mišljenje svog odabranog trasologa, takođe iz Novog Sada.
Nakon nalaza, kako tvrdi okrivljena strana u postupku, priznanica je uništena od strane veštaka suprotne strane, a veštaku Marku Milivojeviću, kojeg je predložila odbrana, najpre nije bio ni dozvoljen uvid u spise predmeta.
“Dok je veštacima suprotne strane ceo predmet slat poštom, meni to nije bilo dozvoljeno. Na kraju su me naterali da dođem dan pred ročište u sud i pogledam dokaze. Kad tamo, ključnog dokaza, te priznanice nema. Pitam one na pisarnici gde je priznanica, a oni mi je donose na uvid direktno iz kancelarije sudinice. Kad pogledam, a ona uništena prilikom poslednjeg veštačenja jer je ono vršeno destruktivnom metodom. Ja ovo nisam video u svojoj 30 godina dugoj karijeri u sličnim sudskim postupcima”, navodi za Rešetku trasolog Marko Milivojević.
On je nakon toga Ministarstvu pravde Republike Srbije uputio inicijativu za vanredni nadzor rada Osnovnog suda u Leskovcu zbog sumnje u uništavanje dokaza, u šta je novinar Rešetke takođe imao uvid.
Pre pet dana je ovaj veštak trebalo da ispita okolnosti veštačenja svojih kolega koje je predložila suprtona strana, a sudinica angažovala u daljem toku postupka, ali je ono prekinuto zbog zahteva Nenada Gavrilovića za izuzeće sudije.
PROVEO OSAM GODINA U ZATVORU
Gavrilović je već bio osam godina u zatvoru, a 2008. godine je, sa još četvoricom ljudi, bio uhapšen zbog sumnje da su pokušali da ubiju S.V. iz Vlasotinca. Gavrilović je bio osumnjičen za organizaciju likvidacije.
Kako je tada saopštila policija, uhapšeni su Nenad Gavrilović (44) iz Leskovca, Ivica Rastović (44) iz Sremske Mitrovice, Nenad Goranović (36) iz Medveđe i Dragomir Bubanja (35) iz Podgorice, navodi se u saopštenju.
“Sumnja se da je u martu 2008. godine, Gavrilović organizovao pomenutu likvidaciju, tako što je angažovao Goranovića da postavi eksplozivnu napravu ispod automobila ‘mercedes’ koji je koristio S. V. Eksplozivna naprava je aktivirana u trenutku kada je S. V. ušao u vozilo i pokrenuo ga, a S. V. nije povređen. Pošto plan nije realizovan, Gavrilović je nastavio planiranje i pripremanje likvidacije S.V. i u tom cilju je angažovao Bubanju, državljanina Crne Gore, koji je 24. decembra 2008. godine došao u Beograd radi izvršenja ubistva. Bubanju su pripradnici MUP-a Srbije uhapsili i sprečili da počini navedeno krivično delo“, pisao je tada MUP.
Mediji su tada prenosili da su osumnjičeni pokušali da ubiju Stojanovića, jer su mu dugovali veliku sumu novca. Za Stojanovića su navodili da je bio dobar prijatelj nekadašnjeg komadanta „crvenih beretki“ Milorada Ulemeka Legije.
D.Marinković