Stojan Radenović, jedan od najboljih matematičara na svetu, (inače rođeni Leskovčanin – prim. nov) ne samo da je odlučio da svoju radnu karijeru nastavi u Srbiji, već i da se pridruži Srpskoj naprednoj stranci u izbornoj trci.
On je četiri godine uzastopno bio među 100 najcitiranijih matematičara u svetu. Uprkos tome što se povukao u penziju, i dalje zauzima značajna mesta na svetskim listama rangiranja istraživača. Trenutno ima više od 12.000 citata, a samo od početka 2022. već više od 100.
“Aleksandar Vučić je naš predsednik izabran na demokratskim izborima. Zvao me je direktno iz Njujorka. Pomislio sam da je bio siguran da sam nešto dobro uradio u životu. Priznajem da je taj poziv za mene zaista mnogo značio. Zašto nije zvao nekoga od onih koji ga samo kritikuju, a ne rade dobro ni posao za koji im država plaća? Snishodljivosti nije bilo, možda malo treme. Ali izvinite, predsednik je predsednik. I on je jedan, a nas matematičara, istraživača je dosta. Ali eto pozvao je mene. Neka njega zbog toga kritikuju”, izjavio je Radenović za jedan srpski nedeljnik.
Profesor Stojan Radenović je karijeru započeo kao nastavnik matematike i nacrtne geometrije u Četrnaestoj beogradskoj gimnaziji, potom je predavao na Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu, pa na Mašinskom fakultetu u Beogradu, odakle je otišao u penziju. Sa oko 40 domaćih i preko 90 stranih koautora objavio je veliki broj naučnih radova, preko 130 u časopisima sa SCI liste. Ima više od 4.000 citata. Oblasti kojim se bavi su funkcionalna i nelinearna analiza.
Stojan Radenovićje (rođen 9. marta 1948. godine u Dobroj Vodi, opština Bojnik, srez Leskovac. Osnovnu školu (prva 4 razreda) završio je u rodnom mestu, a razrede od petog do osmog u Gornjem Brestovcu. Gimnaziju je završio u Leskovcu. Kao učenik osnovne i srednje škole uspešno je učestvovao na raznim takmičenjima iz matematike. Diplomirao je matematiku u Beogradu 1971. godine, magistrirao 1976, a doktorirao 1979. godine.
Inače, na listi okupljenoj oko naprednjaka naći će se brojni profesori, lekari, naučnici, ali i istaknute ličnosti iz sveta kulture poput violiniste i osnivača Centra lepih umetnosti u Beogradu Jovana Kolundžija, prvakinje Opere Narodnog pozorišta Sanje Kerkez i solistkinje Opere u Srpskom narodnom pozorištu Nataše Tasić Knežević.
Profesore, svaka cast na dostignucima na polju matematike, ali politicke nauke su nesto totalno drugo… sto bi nas narod rekao, savij sipke i cuti si, ne butaj se gde ti neje mesto! Na ovaj nacin samo kompromitujete sebe.
Čemu služe njegova dostignuća u matematici, sem što gode njegovoj „naučnoj“ sujeti? I kad prenese znanje, šta će taj mladi „naučnik“ sa njom? Da mu služi da ga seljak ne prej.e za pola kila krompira?
Mora se ojačaju redovi ne može Atlagić sve.