Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović demantovala je danas navode pojedinih medija da je resorno ministarstvo naložilo mere štednje električne energije školama, vrtićima i bolnicama u Srbiji.
Kako je kazala za Tanjug, Ministarstvo rudarstva i energetike je isključivo dalo preporuke jedinicama lokalne samouprave, javnim preduzećima, državnim ustanovama i institucijama da moraju da naprave svoje planove za štednju.
„Očekujemo da do 1. oktobra dobijemo sve planove. Do sada, prema podacima koje svakodnevno ažuriramo, od 162 jedinice lokalne samouprave 73 su dostavile plan štednje, od 37 javnih preduzeća 29 je dostavilo svoje planove. Od 50 privrednih subjekata 30 je dostavilo plan štednje, a od 38 državnih institucija, u koje spadaju razna ministarstva, državne uprave i drugi, svoje planove za štednju dostavilo je 18. Razgovaramo sa onima koji nisu dostavili planove, zato što vidimo da negde ima nerazumevanja. Ne postoji opština, grad ili preduzeće kao ni državna ustanova koja ne može bar malo da uštedi električnu energiju. Dobijamo i odgovore pojedinih koji kažu kako već štede i ne mogu više od toga. To nije tačno. Svi mogu i sada im pomažemo da sagledamo gde je to gde bi mogli da snize potrošnju električne energije. Bolnice, škole i vrtići su izuzeti iz ovih planova za štednju. Njih nismo uopšte uzimali u obzir ni jednom jedinom preporukom“, rekla je Mihajlović.
Podsetimo, zabrana korišćenja klima uređaja, liftova, električnih grejalica i „nekontrolisano uključivanje sterilizacionih komora“, samo su neke od mera štednje električne energije koje će od danas sprovoditi leskovačka Opšta bolnica, a po preporuci države, tvrdi direktor ove zdravstvene ustanove.
Kako se navodi u planu uštede koji je zaposlenima prosledio direktor Nebojša Dimitrijević, zdravstveni radnici neće smeti da uključuju klima uređaje, osim na neonatologiji, pedijatriji, radiologiji gde radi skener, operacionim salama, angioslai i server sali.
Takođe, zabranjuje se upotreba svih liftova osim za transport sterilisanog materijala i pacijenata.
„Tako je. Zabranili smo i osvetljenje tamo gde nije potrebno. Ne mogu više da gore sijalic ena sve strane i kada nikoga nema u kancelarijama, sve do jutra. Ovo nisu neke posebne mere štednje. Ovako bi trebalo da bolnica,kao jedan od najvećih potrošača, realno i racioanlno troši struju. Mi nismo zabranili ništa“, tvrdi direktor Dimitrijević.
On dodaje da su preporuke mere štednje prosleđene svim zdravstvenim ustanovama na nivou Srbije, ali i državnim i lokalnimm institucijama.
Inače, sve kulturne ustanove u gradu, kao i škole na teritoriji grada, već su počele da gase ambijentalna svetla u toku noći, a do 15. septembra trebalo je i veliki potrošači, poput Vodovoda i Toplane, takođe da nađu način da daju svoj doprinos u uštedi električne energije.
Leskovac je preko Odeljenja za društvene delatnosti već odradio planski dokument sa predlozima uštede i objedinjeni spisak ustanova koje bi trebalo da se priključe ovoj akciji koju je pokrenulo Ministarstvo rudarstva i energetike.
Mozete zabraniti klima uredjaje ukoliko grejanje normalno radi. Kakav je ovo nacin, gradi se stadion, a ljudi treba da sede bez sijalicr i grejanja?!