Ministarstvo zaštite životne sredine nije izdalo dozvolu za izgradnju fabrike za preradu opasnog otpada u Leskovcu, niti je za to nadležno.
Kako se navodi u njihovom današnjem saopštenju, javnost je navodno „obmanuta plasiranjem netačnih informacija koje su odraz nepoznavanja procedura, kako od strane nadležnih u gradskoj upravi grada Leskovca, tako i pojedinih članova gradske skupštine koji su tendenciozno tu temu premestili na politički teren“.
Oni napominju da je Ministarstvo zaštite životne sredine dalo saglasnost na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta Postrojenja za tretman opasnog ambalažnog otpada u Leskovcu u skladu sa Zakonom o proceni uticaja na životnu sredinu.
„Saglasnost na studiju nikako ne predstavlja dozvolu za realizaciju projekta, već je sastavni deo tehničke dokumentacije. Nosilac projekta je za realizaciju projekta u obavezi da pribavi građevinsku dozvolu ili odobrenje za izvođenje radova kod nadležnog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (koje je pre postupka izrade studije izdalo lokacijske uslove za predmetni projekat), kao i dozvolu za tretman otpada kod Ministarstva zaštite životne sredine. S obzirom da se nosilac projekta do sada nije obraćao Ministarstvu zaštite životne sredine sa zahtevom za izdavanje dozvole za tretman otpada, optužbe iznete na račun ovog ministarstva su neosnovane i nemaju utemeljenje u činjenicama“, piše u saopštenju.
Iz ministarstva kažu da je , budući da je donošenju Rešenja o davanju saglasnosti na studiju prethodio postupak određivanja obima i sadržaja studije, indikativno da lokalna samouprava nije nagovestila da se protivi realizaciji projekta, pa čak nije ni iskoristila mogućnost podnošenja žalbe na prvostepeno rešenje kojim se određuje obim i sadržaj studije.
„Uprava grada Leskovca i JKP Vodovod Leskovac su kao zainteresovani organi izvršili uvid u Studiju o proceni uticaja, prisustvovali javnoj raspravi i dostavili mišljenje gde se jasno vidi da nisu tražili prekidanje postupka. Stoga je navodno pokretanje spora protiv Ministarstva zaštite životne sredine od strane lokalnog Pravobranilaštva krajnje neozbiljno i neprimereno“, dodaje se u saopštenju.
Oni trvde da nisu nadležne za izdavanje dozvole za izgradnju fabrike za preradu otpada.
„A netačnim tvrdnjama koje se plasiraju u pojedinim medijima šalje se zabrinjavajuća poruka da predstavnici lokalnog parlamenta ne poznaju propise i procedure za realizaciju projekta“, zaključuje se u saopštenju.
Podsetimo, grad Leskovac podneo je Upravnom sudu tužbu protiv Ministarstva za zaštitu životne sredine zbog, kako se tvrdi, nezakonito sprovedenih procesa prilikom davanja rešenja za izgradnju fabrike zua prečišćavanje opasnog otpada u ovom gradu.
Interesantno je da je ovu informaciju novinarima saopštio opozicioni narodni poslanik Nebojša Cakić i dostavio celu tužbu, iznoseći informacije da je nadležno ministartvo zapravo slagalo prilikom izdavanja rešenja pozivajući se na Generalni urbanistički plan, kojim uopšte nije predviđena niti dozvolejna izgradnja jedne takve fabrike u Leskovcu.
Oni su kompletno falsifikovali par stvari. Zakon Ministarstvu dozvoljava da izdaju građevinsku dozvolu samo za izgradnju objekata, a oni su izdali lokacijske uslove za dogradnju, rekonstrukciju i prenamenu dela objekta. Dalje, u zaglavlju, pozivajući se na Zakon o planiranju i izgradnji, stav koji reguliše izgradnju objekata za hemijska postrojenja, namerno su slagali jer u rešenju dalje piše da je reč o postrojenju za odlaganje opasnog otpada. A ono što je najstrašnije, naveli su da je sve to urađeno u skladu sa Planom generalne regulacije 7 grada Leskovca, što je notorna laž. To su dobili u lokacijskim uslovima, i od tog trenutka ova laž, koja je suštinski značajna, provlaći se kroz sve naredne papire“, istakao je Cakić, inače pravnik, na današnjoj konferenciji za novinare opozicione Grupe građana „Za Leskovac – Zajedno“ u lokalnom parlamentu.
U tužbi gradski javni pvobranioc traži pobijanje rešenja nadležnog ministarstva jer „u aktu nije pravilno primenjen propis, kao i da u postupku nije postupljeno po pravilima postupka, te da je činjenično stanje netačno utvrđeno, a iz utvrđenih činjenica je izveden nepravilan zaključak u pogledu činjeničnog stanja“.
Podsetimo, „tajna“ informacija o planu izgradnje fabrike za preradu opasnog otpada u Leskovcu procurila je 27. juna na zasedanju lokalnog parlamenta.
„Firma ’Chempro’ iz Beograda želi da pravi fabriku iza leskovačkog RUL-a za preradu ambalaže koja se sastoji od opasnog otpada, i to na lokaciji na kojoj se nalazi rezervni bunar za vodu u Leskovcu, saopštio je tada opozicioni odbornik Nenad Zdravković.
Negativno mišljenje o ovom projektu, zbog opasnosti da može da zagadi vodu, dali su i leskovački “Vodovod” i gradsko Odeljenje za zaštitu životne sredine, ali je zato Minsitarstvo za zaštitu životne sredine dalo “zeleno svetlo” za njenu izgradnju.
Javna rasprava o postupku procene uticaja na životnu sredinu za Projekat reciklaže i pirolize (termičke obrade) plastike u Leskovcu sprovodila se prošle godine maltene tajno, pa je to dovelo do toga da firma “Chempro” iz Beograda pokrene postupak za izgradnju fabrike iza leskovačkog RUL-a za preradu ambalaže koja se sastoji od opasnog otpada, i to na lokaciji na kojoj se nalazi rezervni bunar za vodu u Leskovcu.
Čak 45 primedbi je konstatovano u Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu projekta: Postrojenja za tretman opasnog ambalažnog otpada u Leskovcu, ali to nije sprečilo Minsitarstvo za zaštitu životne sredine da na nju da i saglasnost.
Nevidjena sramota za prevarante iz ministarstva.Odlicno znaju da je njihova saglasnost u ovom slucaju presudna, a sama gradjevinska nakon toga je stvar tehnike. Treba ih sve isterati iz ministarstva zbog pokusaja obmane …polvareni prevaranti.
Šta „isterati“? Da se držimo zakona, to bi bilo krivično delo, za koje je, verujem, predviđena robija.
prebacivanje lopte