Najčešći uzrok smrtnosti mladih ljudi u Srbiji nije ni srčani udar, ni bolesti, ni samoubistva, niti droga, nego su saobraćajne nesreće, javlja Radio-televizija Srbije. U proseku, godišnje u Srbiji u saobraćajnim nesrećama poginu 102 mlade osobe, a bude povređeno više od 6.000 mladih. Najviše mladih vozača je povređeno u godini nakon polaganja vozačkog ispita i u prvoj godini vozačkog staža.
Vladimir Vida iz Saobraćajne policije kaže da su mladi u saobraćaju rizična kategorija u celom svetu jer su neiskusni, skloni konzumiranju alkohola i psihoaktivnih supstanci.
Smatra da situaciju nisu mogla da pomognu nova pravila o polaganju ispita 2012, a koja su usklađena sa EU.
„U auto-školama se uče tehnika vožnje i propisi, a da li će ih poštovati zavisi od njihovog stava. Nijedna auto-škola ne uči polaznike da prolaze kroz crveno i da prebrzo voze“, kaže Vida i ističe da to zavisi i od porodice.
Najviše nesreća se, kaže, dešava vikendom.
„Skoro polovina se dogodi dva dana u nedelji, kada se mladi vraćaju iz provoda, dakle uglavnom noću“, navodi Vladimir Vida.
Podseća da je važenje probne dozvole produženo 2019. godine. Ipak, dešava se da i sa probnom dozvolom mladi voze noću, iako ne bi smeli.
„Imamo situaciju da mladi s probnom dozvolom noću izazivaju nezgode u kojima ima poginulih. Zašto su im roditelji dali vozila da upravljaju“, upitao je Vida i dodao da je prošle godine iz saobraćaja isključeno čak 5.000 vozača sa probnom dozvolom.
Prošle godine je otkriveno i više od 1.500 vozača pod dejstvom narkotika. Samo u januaru ove godine bilo ih je 207, u odnosu na 122 koja su otkrivena u januaru 2021. godine.
Vida ističe da treba više ulagati u prevenciju, jer policija treba da bude tek poslednja karika. MUP sprovodi niz preventivnih akcija koje ciljaju decu koja idu u osnovne škole, maturante, ali i vozače s probnom dozvolom.