Ugostitelji u Vranju koji koriste javne površine za postavljanje bašti ubuduće će plaćati naknadu umanjenu za 90 posto, u Nišu se razgovara o tome da se plaćanje zauzeća javne površine odloži do 1. novembra 2021. godine, kao i eventualno umanjenje te zakupnine za određeni vremenski period, a u Leskovcu se još uvek i ne razmišlja o eventualnim razgovorima sa ugostitljima.
Kako nam je rečeno u kabinetu gradonačelnika Leskovca, oni su trenutno u “velikom poslu” oko sutrašnje posete ministra prosvete Branka Ružića.
“Ako bi i došlo do nekih razgovora sa ugostiteljima, to bi išlo preko Odeljenja za privredu i poljoprivredu, najverovatnije”, rečeno nam je u lokalnoj samoupravi.
Pojedini leskovački ugostitelji smatraju da su za to, što ne mogu ni da dođu do predstavnika lokalne samouprave, sami krivi.
“Mi čak nemamo ni registrovano udruženje. Uvek kada smo nešto pokušali, od početka pandemije, dešavalo se to da se dogovorimo jedno, kaže se nešto drugo, a uradi sasvim treće. Jednostavno rečeno, nismo jedinstveni. Ovi veći ugostitelji, da tako kažem, koji drže hotele i velike restorane, nekako se drže međusobno, a mi sitni smo prepušteni sami sebi. Sami smo krivi što smo u nezavidnom položaju”, komentariše za Rešetku vlasnik jednog leskovačkog kafića.
Kako dodaje, “Nišlije i Vranjanci su normalni ljudi, pa su uspeli da sednu i da se dogovore”.
Na sednici Grdaskog veća u Vranju juče je rečeno da je” grad bio raspoložan i 100 posto da bude umanjenje, ali zbog zakonskih procedura nismo u mogućnosti, tako da smo dali maksimum od 90 posto“. A gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski je danas razgovarala sa predstavnicima Udruženja vlasnika ugostiteljskih objekata „Konstantin“ i izrazila spremnost Grada Niša da pomogne njihovo poslovanje u uslovima pandemije.
“Razmotrili smo pitanje da se plaćanje zauzeća javne površine odloži do 1. novembra 2021. godine, kao i eventualno umanjenje te zakupnine za određeni vremenski period. Dogovoreno je zaustavljanje plaćanja naknade za isticanje firme. Urbanistički uslovi za zakup javne površine važiće dve godine”, napisala je ona.
Ugostitelji u ovom gradu su ukazali i na potrebu reprograma dugova u JP „Objedinjena naplata“. Najavljeno poskupljenje vode i komunalnih usluga neće obuhvatiti pravna lica čime će Niš pomoći privredi u vreme pandemije.
U Leskovcu, kako smo pisali pre nekoliko dana, pojedinim ugostiteljima je dozvoljeno da rade potpuno normalno bez obzira na propisane mere, dok iz drugih lokala koji, kako sami kažu, nisu bliski vlastima, inspekcije ne izlaze i “traže dlaku u jajetu”.
Inače, ugostiteljski radnici traže od Vlade Srbije razgovor o merama otklanjanja posledica pandemije, na obostrano prihvatljiv način. Ugostiteljski radnici, koji su nezadovoljni radom strukovnih udruženja, traže izvesne povlastice kako bi se izborili za svoj opstanak.
Oni predlažu da se ukinu doprinosi za penzijsko i invaldsko osiguranje na minimalne plate koje su zaposleni dobili kao pomoć od države,jer bi na taj način poslodavci bili spaseni obaveze da državi “vrate” 61 odsto od dobijenog minimalca po radniku.
“Ugostitelji zahtevaju i da se za period kada nisu radili ukinu takse za SOKOJ, OFPS, eko takse, takse za isticanje fimre i druge takse, kao i da država spreči blokairanje računa preduzetničkim radnjama i preduzećima dok se ne steknu uslovi za plaćanj zaostalih dugova i kazni. Oni traže i da se uvede moratorijum na dospela potraživanja, omogući nesmetana isporuka električne energije i zabrani prinudna naplata svih obaveza na 18 meseci”, piše Bizlife.
Na spisku zahteva upućenih Vladi Srbije je i da se PDV smanji sa 20 na 10 posto u narednih 18 meseci, brži krediti Fonda za razvoj, da se ugostitelji skinu sa crne liste banaka za dobijanje kredita, kao i da se formira zajednička radna grupa koja će definisati realne epidemiološke mere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.