Građani koji su bili zainteresovani za javnu sednicu o izmenama Generalnog urbanističkog plana grada Niša od 2010. do 2025. godine, organizovanu kako bi oni mogli da iznesu primedbe i predloge, danas u podne vraćeni su sa ulaza u Oficirski dom, gde je sednica bila najavljena, i „poslati“ u Zavod za urbanizam.
Juče je i lokacija javne rasprave o nacrtu gradskog budžeta za sledeću godinu promenjena samo par sati pred njeno održavanje.
U Srpskom telegrafu, gde Grad Niš plasira svoje oglase, još 19. novembra objavljeno je da će javna sednica niške Komisije za planove, na kojoj će svi zainteresovani moći da iznesu predloge i primedbe na nacrt trećih izmena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Niša od 2010. do 2025. godine, biti održana danas u Oficirskom domu.
Deset dana kasnije, identični „poziv“ građanima objavljen je i na veb-sajtu Grada Niša, da bi oni danas bili vraćeni sa ulaza Oficirskog doma, uz obrazloženje da se taj prostor „kreči“ i da „nema grejanje“.
I, jučerašnja javna rasprava o najvažnijem aktu grada Niša – gradskom budžetu, održana je bez znanja značajnog broja građana, pošto je od 3. decembra na gradskom sajtu saopštavano da će se ona održati u Oficirskom domu, a samo par sati pre početka, na gradskom sajtu objavljeno je da će, ipak, biti upriličena u holu Gradske kuće.
Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski rekla je novinarima da je lokacija promenjena jer je „prethodne noći u Oficirskom domu došlo do havarijskog oštećenja grejanja, zbog čega je dosta hladno, a na raspravu dolaze i stariji ljudi”.
Direktor Nacionalne koalicije za decentralizaciju Mladen Jovanović je kazao za Danas da će NKD obavestiti resorno ministarstvo i međunarodnu zajednicu da u Nišu nije bilo javne rasprave o budžetu, već samo javne prezentacije nacrta budžeta, ocenjujući da je vlast od zahteva EU da građani više učestvuju u donošenju odluka napravila “igru” i “mimikriju”.
Jelena Milošević, čelnica niškog odbora Stranke slobode i pravde, tvrdi da se javne rasprave u Nišu “fingiraju” i predstavljaju samo “predizbornu šaradu”.
“Na jučerašnjoj javnoj raspravi o budžetu Niša za 2022. godinu, SSP Niš imala je niz primedbi i predloga. Najpre, budžet od 12 milijardi dinara je neralan, nikad u istoriji Niša realizacija budžeta nije prešla 10 milijardi dinara. Zatim, Niš ima najmanji budžet po glavi stanovnika od svih velikih gradova. Potom, rast prihoda ne prati stopu inflacije. I na koncu, budžet je predizborna šarada i spisak lepih želja koje se neće ostvariri. Javna sednica o izmeni GUP-a održana je danas, SSP je takođe prisustvovala i iznela niz primedbi. Jedna od glavnih primedbi jeste neograničena spratnost koja se uvodi izmenom GUP-a na mala vrata. To znači da će biti dozvoljena gradnja nebodera koji imaju i preko 15 spratova. Grad Niš nema razvijenu kanalizacionu i infrastrukturnu mrežu za te višespratnice, niti adekvatne saobraćajnice, parking mesta. Poseban problem je uticaj višespratnica na životnu sredinu, o kome se nadležne institucije nisu izjasnile. Grad mora da se širi i razvija planski, usmereno i kontrolisano. GUP mora da bude u interesu građana, a ne investitora. Obe javne rasprave obeležila je netransparentnost. Građani su imali svega četiri dana da iznesu predloge na nacrt budžeta za 2022. godinu, a da bi saznali za javnu sednicu o GUP-u morali bi da posećuju sajtove raznih Uprava i Grada Niša, što je neprimereno. Transparentnost i uključivanje građana u donošenje najvažnijih odluka koje direktno utiču na život svih nas mora da bude prioritet”, ističe ona.
Đorđe Stanković iz Narodne stranke istakao je da Niš ima najmanji budzet po glavi stanovnika u zemlji i da mora da bude duplo veći da bi se grad razvijao.
“To je menadzerski pristup koji nam je neophodan. Aqva park nije isplativ projekat i trebalo je naći investitora za tako nešto a za 18 mil eura izvesti 5 projekata: Leva i desna obala nišave “Niška Ada” (urediti celu obalu kao na delu kod keja) (600 miliona); Uređenje Tvrdjave i iskorišćenje njenog potpunog kapaciteta (600 mil); Kompletne subvencije za prelazak na Gas za 1000 (300 mil) domacinstva godišnje; Besplatan gradski prevoz za mlađe od 30 godina (200 mil); Rekonstrukcija fasada u prvoj gradskoj zoni (300 miliona). Svi ovi projekti su veci pripritet za građane i grad, a koštaju skupa isto koliko i Aqva park koji će se koristiti 3 meseca godišnje. Što se GUP-a tiče, nije prirodno da na postojacoj infrastrukuri planiramo zgrade sa 15+ spratova u centru grada, i rešenje za te ambicije je formiranje novih zona grada koje će biti moderniji ali i novi koncept izgradnje. Grad moramo modernizovati i povećavati po širini, a ne po visini”, naglašava Stanković.
Iz Gradske organizacije Dveri traže poništenje Javnog uvida u Generalni urbanistički plan i ponavljanje postupka zbog nezakonitosti i povrede javnog interesa.
“Lokalna vlast nastavlja sa zamajavanjem Nišlija i bez obećanog i obaveznog obaveštenja podnosilaca o primedbama organizuje novi Javni uvid u Treće izmene GUP Niš. Neispunjenje zakonske obaveze Komisije za planove da obavesti podnosioce, među njima i Dveri Niš, koji su podneli 28 krucijalnih primedbi ali i prekršeno javno izrečeno obećanje glavnog Gradskog urbaniste je prvi razlog zbog čega Dveri Niš traže poništenje postupka. I ovoga puta, a kao što su to juče učinili sa farsom Javne rasprave o budžetu, vlast nastavlja da od Nišlija skriva šta se sprema u ovim značajnim dokumentima. Kao i u prethodnom postupku , kada je zahvaljujući pozivima Dveri Niš građanima da se uključe u Javnu sednicu Komisije za planove, i dalje je postupak netransparentan, jer građani o njemu nisu obavešteni na vreme. Obaveštenje o ponovljenom Javnom uvidu na zvaničnom sajtu Grada Niša objavljeno je tek deset dana nakon objavljenog oglasa o uvidu u ovaj, najznačajniji razvojni dokument u „uvaženom„ dnevnom listu „Srpski telegraf“. Prekršena su i pravila o transparentnosti postupka i to je drugi razlog zbog čega Dveri Niš traže poništenje ovog postupka”, kaže Tamara Kerković iz Devri.
U ovom dokumentu, kako dodaje, nije usvojena nijedna suštinska primedba od 28 koliko je podneto, kao ni druge primedbe koje su podneli predstavnici stručne i celokupne niške javnosti.