Nivo PM čestica u vazduhu meriće se samo 56 dana u godini, posao dobio (ne)ažurni Zavod za javno zdravlje

Leskovački Zavod za javno zdravlje dobio je posao merenje PM čestica u vazduhu i to će, prema planu Odeljenja za zaštitu životne sredine, raditi 56 dana u godini, tačnije 8 nedelja ravnomerno raspoređenih u toku godine. Prema planu i programu, merno mesto gde će se meriti suspendovane PM čestice je kod Medicinske škole.

Kako se navodi u sprovedenom tenderu za kontrolu kvalieteta vazduha na teritoriji grada, ukupne taložne materije i teški metali meriće se 12 puta, ili jednommesčno u toku godine, dok će se nivo čađi, SO2 i NO2 meriti svakodnevno, i to na mernim mestima: JKP Vodovod, Medicinska škola i vrtić Kolibri.

“Sva merenja kvaliteta vazduha, obradu i analizu podataka, proveru validnosti rezultata dobijenih merenjem i/ili uzimanjem uzoraka i interpretacija dobijenih rezultata vrši ovlašćena stručna organizacija koja je akreditovana kao Laboratorija za ispitiavanje, odnosno koja ispunjava propisane uslove za merenje svih navedenih zagađujućih materija i koja poseduje dozvolu nadležnog Ministarstva da vrši monitoring vazduha”, navodi se u program kontrole vazduha za 2022. godinu, a koji je sačinilo Odeljenje za zaštitu životne sredine.

Inače, ovaj posao poveren je Zavodu za cenu od million i 250 hiljada dinara.

Kalendar merenja kvaliteta vazduha na teritoriji grada Leskovca je, kao po običaju, veoma nepregledan i kontantno kasni sa ptikazom rezultata. Od njega su defiunitivno ažurnije i često pouzdanije aplikacije za merenje kvalietat vazduha koje možete instalirati u svojim mobilnim telefonima.

Podsetim, pre mesec dana, nevladino udruženje “Tim 42” iz Leskovca pokrenulo je peticiju za uvođenje merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona u Leskovcu, ali i blagovremeno objavljivanje rezultata merenja kvaliteta vazduha u Leskovcu, sa ciljem da se u organizuje javna rasprava na ovu temu. 

Merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona se ne vrše u Leskovcu i ne postoje precizne informacije ni u jednom zvaničnom dokumentu kada će se sa tim početi.

“Svedoci smo toga da je u zimskom periodu vazduh lošeg kvalieta, da se građani javljaju lekarima sa respiratornim problemima pod uticajem nekvalitetnog vazduha, da se vazduh vidi, posebno u vreme grejne sezone, da građani ne otvaraju prozore da im ne uđe miris vazduha u prostorije”, kaže Ana Pecarski iz pomenutog udruženja.

Ona dodaje i da sama činjenica da je grad Leskovac početkom ove godine doneo kratkoročan plan za unapređenje kvaliteta vazduha ukazuje na to da u našem gradu postoji problem sa zagađenjem vazduha.

“Međutim, malo toga je urađeno iz tog plana i puno mera nemaju vremensku odrednicu. Nama je važno da se ove hitno rešavaju”, zaključuje ona.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare