Prekršajni sud u Nišu doneo je presudu kojom je oslobodio odgovornosti Vladimira Aćimovića iz Niša zbog sumnje da je 16. februara prošle godine iz svog stana svirajući klavir, bukom remetio javni red i mir stanara zgrade na Bulevaru Nikole Tesle 55 – saopštio je danas Mišel Marković, predsednik ove institucije.
Kako je kazao Marković, sud je doneo ovakvu odluku jer nije bilo dokaza da je Aćimović učinio prekršaj za koji se tereti, piše Telegraf.
„Presuda nije pravosnažna, a okrivljeni kao i policija koja je podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, imaju pravo na žalbu u roku od osam dana Prekršajnom apelacionom sudu“, pojasnio je Marković.
Mladi pijanista pozdravio je ovu odluku Prekršajnog suda.
Verujem da je ova odluka pravedna i nadam se da će ovaj slučaj skrenuti pažnju na probleme sa kojima se umetnici sreću, te da će se za sve nas naći rešenje“, kazao je osamnaestogodišnji klavirista.
Podsećanja radi, protiv studenta Fakulteta umetnosti u Beogradu kao i Univerziteta za muziku i izvođačke umetnosti u Gracu vodio se postupak zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru.
Prekršajnu prijavu protiv njega je podnela policija nakon što se komšija koji živi u stanu iznad njegovog, požalio na buku iz Vladimirovog stana. Prema navodima iz prijave, on je 16. februara 2020. godine u svom stanu u stambenoj zgradi na Bulevaru Nikole Tesle između 10 i 14 sati svirao klavir, čime je prekršio Zakon o javnom redu i miru.
Član sedam ovog propisa, po osnovu koga je Vladimir procesuiran kaže: „Ko narušava javni red i mir ili stvara uznemirenje građana, izvođenjem muzičkih i drugih sadržaja, korišćenjem muzičkih instrumenata, radio i televizijskih prijemnika i drugih zvučnih uređaja, kao i mehaničkih izvora buke i zvučnih signala kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 30.000 dinara“.
Mladić, koji je tokom svoje karijere u više navrata predstavljao Srbiju na međunarodnoj sceni zbog čega je nagrađen stipendijom Ministarstva prosvete za izuzetno nadarene studente, ovim povodom uputio je pismo najvišim državnim instancama i obavestio ih o ovim događajima.
„Uprkos čestim odsustvima iz Niša zbog studija na dva fakulteta, godinama doživljavam šikaniranje iza koga stoji jedan stanar zgrade, svaki put kada se i u vreme propisano kućnim redom, makar i na deset minuta začuje klavir. Moje komšije, svi osim jednog su mi dale saglasnost da par sati dnevno sviram na klaviru, što mi je neophodno za bilo kakvu vrstu napretka. Ostatak umetničkog usavršavanja ostvarujem korišćenjem električnog pijanina, kupljenog samo zato da bih izbegao dalje šikaniranje. To sam morao da uradim jer nailazim na veliko nerazumevanje, za ono što je širom sveta normalno, posebno u nedostatku specijalnih prostora u relevantnim institucijama“, rekao je za Telegraf Aćimović nakon prvog pojavljivanja na sudu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.
Član 7,tog propisa Zakona o javnom redu i miru, je dobar, ali očigledno, nešto drugačije zvuči u praksi, i ne štima. Jer to, što je poznati pijanista oslobođen, mada nam je simpatičan, i znamo ga, iz publike, sa koncerata, daje za primer, drugima da mogu da mogu da šikaniraju, druge, muzičkim uređajima, i da mogu da budu oslobođeni kako kazne, tako i odgovornosti, jer nekada kada je sve funkcionisalo kako treba, za takvo maltretiranje muzikom,se završavalo iza rešetaka.