Na adrese pojedinaca iz Niša, Kuršumlije i Prokuplja stigli su pozivi za Prekršajne sudove, po kojima se terete da su 4.decembra 2021. godine učestvovali na ekološkim prostestima protiv Rio Tinta i na taj način ugrozili bezbednost u saobraćaju. Iako su ove prijave prvobitno odbijene od strane prekršajnih sudova, MUP Srbije se u nekim slučajevima žalio Apelacionom sudu u Nišu, pa su one vraćene na ponovni rad.
Kao dokaz, kako saznaje Rešetka do onih koji su dobili pozive za sud, policija navodi fotografije iz određenih prorežimskih medija. Na tim fotografijama navodno se vide osobe koje su označene kao učesnici i prepoznate od strane policijskih službenika.
„Ostao sam bez teksta kada sam dobio poziv i pojavio se na sudu. Mislio sam da je ta priča završena, ali mi je sudija objasnila da su policijski službenici kao dokaz da sam učesnik tog protesta naveli neke navodno fotografije u Alo i sličnim medijima. Tih dana sam pomno pratio štampu i nisam primetio da su oni koji su naklonjeni vlasti pisali o protestima“, kaže građanin koji je dobio poziv da se ponovo pojavi na sudu.
On ističe da jedva čeka da vidi kako će policajci dokazati, ali na zakonit način da je on baš taj sa te neke slike čije poreklo je sumnjivo.
I Srđan Nonić, novinar Niške inicijative je opet na sudu zbog istog navodnog prekršaja. I u njegovom slučaju se žalila Policijska uprava u Nišu, pa je Apelacioni sud odlučio da se krene od početka.
„Apsolutno nezakonito i protivzakonito navodno prepoznavanje sada mora da se dokaže. Videćemo“, kazao nam je Nonić koji čeka ishod ove priče.
Kako objašnjavaju advokati sa kojima smo razgovarali, ne postoji mogućnost da se na osnovu ovih slika, sve i da postoje, dokaže, jer one ne mogu da budu validan dokaz na sudu.
„Prvo fotografije u novinama su male i kada se uveličaju nejasne su. Ipak, ono što je najvažnije je da se ta lica terete kao učesnici u saobraćaju, a tu je zakon jasan: moraju da budu legitimisani na licu mesta i da im se u tom istom momentu uruče prekršajni nalozi. Dokaz može da bude samo propisana saobraćajna kamera, nikako bilo koja slika“, objašnjava Dragan Kaličanin, advokat iz Prokuplja, koji je zastupao oko tridesetak lica koja su dobila prekršajne naloge na kućne adrese zbog navodnog učešća u protestu koji se 4. decembra 2021. godine organizovao i u Prokuplju.
Svi koji su i dalje na sudu zbog ekološkog protesta decembra prošle godine se pitaju i zašto su baš uzete fotografije iz režimskih medija, čiji novinari i nisu prisustvovali tom protestu, jer se u malim sredinama zna ko za koga piše. Sumnjivo im je i to na koji način su sa tih navodnih fotografija prepoznali lica i kojim metodama, kada se zna da je u Srbiji zabranjeno koristiti programe za prepoznavanje lica. Na kraju, upitno je kako je Apelacija mogla d aih uvaži kao dokazni materijal, kada sudije treba dobro da poznaju propise i šta i kada može da bude dokaz.
B. Roganović