Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je „Leskovac sertifikovan kao lokalna samouprava sa povoljnim poslovnim okruženjem“, što se vidi po broju investesticija i stopi nezaposlenosti koja je značajno manja od republičkog proseka.
Brnabić je u Leskovcu, tokom drugog dana posete Jablaničkom okrugu, izjavila da je taj grad pomogao da se u čitavom Jablaničkom okrugu smanji stopa nezaposlenosti na 7,1 odsto, ali je navela kao problem to „što su i prosečne plate značajno niže“ od republičkog proseka.
„Plate rastu paralelno kako rastu i u republici, ali moramo da radimo dodatno da bi se ta razlika smanjila i da imamo Jablanički okrug koji prati republički prosek u svemu osim u nezaposlenosti, u čemu se nadam da ćete i dalje biti bolji“, rekla je Brnabić.
U APTIVU RADILI PREKOVREMENO SAMO ONI KOJI SU HTELI
Na pitanje novinara kada će Vlada Srbije početi da vodi računa o radnicima i njihovim pravima koje razni investitori krše , što se videlo na primeru firme Aptiv u kojoj su radnici potpisivali da će da rade 12 sati i kompanije Jura u kojoj su radnici morali da rade i u vreme korone ali i u nekim javnim preduzećima i ustanovama, Brnabić je rekla da to „nije istina“ i da nadležne inspekvcije redovno kontrolišu takve slučajeve.
Po njenim rečima u „Aptivu “ su „samo oni koji su sami hteli potpisivali pristanka da će da rade 12 sati dnevno „ i da je to prestalo kada je reagovala inspekcija.
Za „Juru „ je rekla da je i sama više puta razgovarala sa rukovodstvom te kompanije i da su inspekcije redovno kontrolisale poštovanje naloženih uslova u toj fabrici.
„Navedite mi jedan konkretan primer da se ne postuju prava radnika“, rekla je Brnabić što je, zapravo, bilo retoričko pitanje jer nije sačekala da čuje primere.
IZGRADNJA TRGA NAJVEĆI PROBLEM U LESKOVCU
Premijerka je ocenila da je projekat izgradnje gradskog trga, najveći infrastrukturni problem koji Leskovac trenutno ima.
Predsednica Vlade je, tokom jučerašnjeg dana, prošetala gradom i, kaže, imala priliku da vidi gradski trg u izgradnji, a od gradonačelnika i njegovih saradnika dobila informacije o neprofesionalnosti firme kojoj je posao poveren.
Na pitanje novinara ko je vlasnik “Bauvessena“, odgovara da ne zna:
“Ja zaista ne znam ko je vlasnik, ali ti podaci mogu da se nađu u APR-u, odnosno u jednom od njenih javnih registara. Ovo što ta firma radi u Leskovcu je, u najmanju ruku, neprihvatljivo. Takva kašnjenja se ne mogu tolerisati, a već sinoć sam zamolila svoje saradnike da se povežu sa vlasnikom. Pozvaćemo ga na razgovor i pitati odakle tolika neprofesionalnost i kako misli dalje da posluje. Projekat izgradnje Gradskog trga je, koliko sam čula, najveći infrastrukturni problem koji Leskovac, kao lokalna samouprava sa mnogo gradilišta, ima”,, rekla je premijerka Ana Brnabić.
O BOLNICI
Premijerka je dodala da država na tome da gradi infrastrukturu, kao što je Bulevar Nikole Pašića koji će imati četiri kolovozne trake, gradi se sanitarna deponija i vodovodna i kanalizaciona mreža, ali ulaže i u zdravstvenu infrastrukturu, najavljujući dalja ulaganja u kompletnu rekonstrukciju Opšte bolnice u Leskovcu od 42 miliona evra.
“Drugi put u Opštoj bolnici u Leskovcu. Prvi put sam je obišla kada smo otvarali novo infektivno odeljenje 2018. godine, koje je obnovljeno prvi put nakon sredine prošlog veka. Niko na svetu tada nije mogao da predvidi da će upravo to odeljenje biti zlata vredno za borbu čitavog Jablaničkog okruga protiv pandemije covid-19 . To govori da je sveobuhvatna obnova zdravstva k najbolja moguća investicija u interesu građana”, napisala je na svom Instagram nalogu premijerka.
Prva faza obnove Opšte bolice, koja je podrazumevala radove na energetskoj sanaciji, gotova je i u nju je uloženo 718 miliona dinara. Sadase očekuje druga faza vredna 4,4 milijarde dinara i nakon toga će Opšta bolnica biti potpuno savremen zdravstveni centar Jablaničkog okruga na usluzi svim građanima.
Vrlo mi je interesantno kako niko ne priča o kompaniji Falke. U „cenjenoj“ firmi smo još prošlog leta na 50 stepeni (koliko je temperatura u pojedinim pogonima) radili po 12h. Odrađivali smo minus sate koje nam je fabrika „natovarila na leđa“ i koje pojedini zaposleni još uvek ne mogu da „vrate“. U vreme vanrednog stanja menadžment je odlučio da ne radi, dali su nam normalnu platu i po više od 100 sati u minusu. Te sate smo vraćali prekovremenim radom (koji se plaća više po zakonu?). Fer menadžment radnicima koji rade na 50 stepeni daje po flašu vode i pauzu više od 10 minuta, istovremeno od istih tražeći da rade preko normi u uslovima u kojima nema kiseonika. Da ne pominjem razgovore upozorenja ukoliko neko odbije da potpiše radnu subotu, kažu to je kao da ne radite radni dan, a nikakva preraspodela nije potpisana. Tj zadnja je potpisana pre godinu ipo. Ne izostavljajte ih iz naslova, nekad su bili fer od kad su otišli Nemci i ostali alavi Srbi uvlakuše (generalni je doduše Nemac) Falke je postao pakao na zemlji. Pozdrav.
Samo bi dodala da se savremena bolnica jest renovirala mozda ocima nisam videla pa ne tvrdim a znam da se jedino stranacki kadrovi zaposljavaju a za preglede dostupnosti nemaju svi samo uz odredjene veze kao i protekcije . Sam direktor kaze da se treba uclaniti biti aktivan politicki da je to zakonski dozvoljeno kao i da je podrska iz mesnog odbora sns pozeljna . Tj. Preporuke .
Bas se nesto sekiram dal se zaposli sin od direktora bolnice onomad rece tesko oko zaposljenja u prosveti pa kako li ce opstanu sa dve plate bolnicke 😊😉🤪