Problemi sa transportom srpske robe na rusko tržište: mleko, jabuke i maline na čekanju

Problemi u transportu proizvoda od mleka i mesa u Rusiju uzrokovani su putanjom, put je preko baltičkih država i Belorusije, izjavio je FoNetu sekretar Udruženja za stočarsku proizvodnju Privredne komore Srbije Nenad Budimirović, koji dodaje da je sada prilika da se aktiviraju ugovori sa drugim državama.

Budimirović je, na pitanja o izvozu robe iz Srbije na tržište Rusije u svetlu krize sa Ukrajinom, naglasio da mnoge kompanije razmišljaju o transportu kontejnerima, mada to skraćuje rok upotrebe proizvoda i to značajno, jer kontejnerima roba putuje 35 dana.

Druga vrsta izazova u poslovanju zbog krize u Ukrajini je devalvacija rublje, pa se postavlja pitanje rentabilnosti poslovanja. Srbija već ima potpisane ugovore sa drugim državama, pa je prilika da se oni sada maksimalno aktiviraju, rekao je Budimirović.

Sveže i suvo voće je prvi izvozni proizvod za rusko tržište i od njega smo prošle godine zaradili duplo više novca u Rusiji nego od prve sledeće najprodavanije robe na listi, a to su gume za automobile. Prema podacima Privredne komore Srbije, prošle godine smo prodali 148. 029 tona voća za 114, 4 miliona evra, dok je ukupan izvoz guma vredeo 68, 9 miliona evra.

Ukupan godišnji izvoz Srbije u Rusiju iznosio je 840, 3 miliona evra, dok je godinu dana ranije vredeo 800, 2 miliona evra.

„S obzirom da je Rusija prethodnih godina bila rastuće tržište za program jagodastog voća iz Srbije trenutna situacija, nikako ne ide na ruku proizvođačima bez obzira što su te količine relativno male, pre svega maline koje se izvoze na rusko tržište“, izjavio je za Blic Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za voćarstvo.

On napominje da će problem u budućnosti nastati zbog toga što su mnoge firme, pre svega iz zapadne Srbije ugovorile proizvodnju za ovu i za neke naredne berbe.

„Pored maline tu je značajan udeo i plasman na rusko tržište imala i borovnica, a iako je nastala šteta pre svega zbog nemogućnosti transporta, to će se tek odraziti u budućnosti“, rekao je Leposavić.

Nebojša Jovanović iz „Čačanske jabuke“ je izjavio da više od 1.200 tona ovog voća spremno čeka da krene put Rusije.

„Još od 2015. godine srpski kamioni zaobilazili su Ukrajinu i do sada nismo imali problema u transportu. Potražnja od strane naših kupaca je velika, svakog ponedeljka šaljemo ponude i pregovori su u toku. Jedini potencijalni problem koji može prouzrokovati čitava situacija jeste zabrana rada pojedinim bankama, ali još nemamo pouzdane informacije vezane za to. Ono što je sigurno je da će se do juna, kada je vakuum na tržištu, jabuka naći u rafovima ruskih marketa“, rekao je Jovanović za Rinu.

Sukob Rusije i Ukrajine već je pokvario projektovane planove pojedinim srpskim kompanijama koje posluju sa ove dve zemlje, a iz Privredne komore Srbije upozoravaju da je ugrožen izvoz u ove dve države koji je vredan oko milijardu evra. Imajući u vidu ratno stanje u Ukrajini kao i blokadu gotovo svih graničnih prelaza, spoljna trgovina sa Ukrajinom je praktično nemoguća. Sa druge strane, zbog neizvesnosti o daljoj prohodnosti granice prema Rusiji iz EU zemalja, kao i usled stanja na Crnom moru, dostupnost ruskog tržišta iz dana u dan postaje ograničenija.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare