U 46 škola na teritoriji grada Leskovcau kojima Sindikat obrazovanja Srbije ima svoje organizacije nije održao prvi čas, dok se nije štrajkovalo u 4 škole potvrđeno je Rešetki.
Nastavnici i profesori, koji protestuju zbog nasilja u školama, došli su na vreme na prvi čas, koji su upisli u dnevnik, ali nisu držali nastavu.
“Tako su se pridružili protestu prosvetara u čitavoj Srbiji a protiv nasilja u školama”, kažu nam u ovom sindikatu.
Prosvetari u Leskovcu, Nišu, Vranju, Prokuplju i Aleksincu pridružili su se protestima zbog učestalog nasilja u školama. I dok su jedni najavili potpunu obustavu radu, drugi su organizovali štrajk upozorenja tako što su obustavili nastavu na prvom času u prepodnevnoj i popodnevnoj smeni.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije organizovala je obustavu nastave i protestna okupljanja u 47 mesta u Srbiji, dok se Sindikat obrazovanja odlučio za obustavu nastave na prvom času u školama.
Zbog niza primera nasilja u školama, nastave jutros nije bilo u preko 800 škola u Srbiji, a od Ministarstva prosvete zaposleni u obrazovanju očekuju da pre svega prizna da postoji problem sa nasiljem u školama.
Inače, protestna okupljanja na jugu održana su od 12 sati ispred Doma kulture u Aleksincu, odeljenja Ministarstva prosvete u Vranju i na Trgu topličkih junaka u Prokuplju gde su se okupili, većim delom čalnovi USPRS.
U pojedinim školama u ovom gradu došlo je do potpune obustave rada. Tako su nastupile Gimnazija i Medicinska škola „Dr Aleksa Savić“,u Tehničkoj školi „15.maj“ više od pola nastavnik bilo je u potpunoj obustavi. Slična situacija je bila i u osnovnim školama „Nikodije Stojanović Tatko“ i „Milić Rakić Mirko“.
Srednja poljoprivredna škola „Radoš Jovanović Selja“ i osnovne škole „Ratko Pavlović Ćićko“ i „9.oktobar“ nisu štrajkovali.
“Nasilje se mora zaustaviti,ne samo zbog o prosvetnuh radnika,već i učenika,roditelja,čitave Srbije.Preko nas, i onoga što se dešava u školama u Srbiji,postiđen je čitava Srbija”, kazao je okupljenima predsednik USPRS za Prokuplje Mihajlo Prelić i dodao da je krajnje vreme da se situacija promeni.
I pored lošeg vremena,više od stotinu prosvetara bilo je na Trgu topličkih junaka.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić istakla je juče na protestnom skupu u Beogradu da pored nasilja koje trpe od učenika, prosvetari su neretko žrtva i nasilja roditelja, kao i direktora koji prikrivaju prisutno nasilje da bi sačuvali ugled škola.
Zatraženo je striktno poštovanje zakona i propisa i obračun sa nasiljem koga je po školama sve više. Upozopreno je i na loš materijalni položaj zaposlenih u prosveti čije su plate 10 posto manje od republičkog proseka.
Protesti se orgaizuju posle nasilja koje se dogodilo u Tehničkoj školi u Trsteniku gde je nad nastavnicom izvršeno fizičko, psihičko i digitalno nasilje,a prvo okupljanje podrške kolegenici iz Trstenika, organizovalo je oko 200 prosvetnih radnika u centru Leskovca.
Sa skupa, na kojem je izostala podrška Školske uprave ali i direktora obrazovnih ustanova, upućen je apel državnim organima da počnu da primenjuju zakone, da se prosvetnim radnicima dodeli status službenog lica i zabrani upotreba mobilnih telefona u školama.
Ministar prosvete Branko Ružić izjavio je juče da će biti održana prva sednica radne grupe, čiji će zadatak biti da drastično unapredi sigurnost u školama, i da će nove mere protiv nasilja u školama biti predložene do 20. decembra.
“Radna grupa će okupiti sve relevantne aktere: eminentne stručnjake za borbu protiv nasilja, psihologe i pedagoge s velikim radnim iskustvom iz školske i kliničke prakse, predstavnike resornog Ministarstva, prosvetnih sindikata, udruženja roditelja”, naveo je Ružić.
Nekoliko nedelja pre toga je izjavio da je nasilje u školama “prenaglašeno” zbog pisanja medija.
D.Marinković, B.Roganović
Nerad.