Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije za period od 2024. do 2028. godine, imajući u vidu potrebu da se procesi usmereni na sprečavanje i borbu protiv korupcije planiraju i urede na sveobuhvatan i sistemski način.
“Usvajanje Nacionalne strategije pokazuje da se Srbija nalazi na putu jasnog cilja i čvrstog opredeljenja sprečavanja i eliminisanja korupcije u najvećoj mogućoj meri”, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Ovim dokumentom su, kao rizične, obuhvaćene oblasti policije, zdravstva, obrazovanja, lokalne samouprave, građevinarstva, finansiranja političkih aktivnosti, poreza i carina, javnih nabavki, privatizacije i javnih preduzeća, dok su oblasti zaštite uzbunjivača i lobiranje zastupljene u okviru ovih oblasti.
Sprovođenje Nacionalne strategije, kako je objašnjeno, doprineće ispunjavanju 14 prelaznih merila za Poglavlje 23 – Pravosuđe i osnovna prava, a kada je reč o represivnim merama, ova strategija upućuje na izradu analize potreba za izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, kao i unapređenju rezultata istraga, procesuiranja krivičnih dela korupcije, povećanju broja osuđujućih presuda i oduzete imovine proistekle izvršenjem koruptivnih krivičnih dela.
Prva Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije usvojena je 2005. godine, a u godinama koje su sledile i niz drugih dokumenata, kao i Operativni plan za sprečavanje korupcije u oblastima od posebnog rizika, koji predstavlja pregled svih antikorupcijskih politika od 2005. godine.