Vlada Srbije: Postignut dogovor sa frilanserima

Vlada Srbije postigla je dogovor sa predstavnicima Udruženja frilensera i Udruženja radnika na internetu u vezi sa načinom plaćanja poreskih obaveza predstavnika ove industrije, saopštila je Vlada Srbije.

.

Kako se navodi, Vlada je prihvatila predlog udruženja da se normirani troškovi povećaju sa postojećih 43 odsto na 50 odsto.

„Na sastanku je dogovoreno da se radnicima na internetu, odnosno frilenserima, omogući upisivanje radnog staža srazmerno uplaćenom delu obaveza“, navela je Vlada Srbije.

Dodaje se da je rok za usvajanje zakonskih propisa koji će definisati budući status radnika na internetu pomeren na 1. januar 2022. godine, do kada će važiti do sada dogovoreni uslovi.

Na sastanku je dogovoreno da će uz Udruženje radnika na internetu i Udruženje frilensera odrediti svoje predstavnike koji će učestvovati u radnoj grupi koja ima zadatak da izradi predloge novih zakonskih rešenja.

„Imajući u vidu da je Vlada Srbije preuzela obavezu da sve stavke dogovorene na ovom sastanku budu ispunjene, stekli su se uslovi za prestanak protesta frilensera“, saopšteno je 21. aprila.

U prepodnevnim časovima nekoliko desetina radnika na internetu pred zgradom Skupštine Srbije u Beogradu održalo je protestni performans, dan uoči parlamentarne rasprave o Predlogu izmena Zakona o porezu na dohodak građana.

Oni su vezanih ruku crvenim trakama na kojima je pisalo „Poreska uprava“, uz transparente „Prvo zakon, pa porez“ i „Prvo smo unosili devize, sada nas teraju po vize“, na plato bacili kompjuterske tastature, miševe i stare laptop računare.

Predsednik Udruženja radnika na internetu (frilenseri) Srbije Miran Pogačar rekao je danas da predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić nije dozvolio ulazak predstavnicima tog udruženja na sednicu kako bi učestvovali u raspravi o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana.

Frilenseri protestuju još od kraja prošle godine jer im je država na prihode od 2015. godine retroaktivno uvela neoporezivu mesečnu osnovicu od 32.000 dinara (270 evra) i normirane troškove 43 odsto.

Veliki protest frilensera i radnika na internetu održan je 8. aprila ispred Skupštine Srbije u Beogradu sa zahtevom da se nastave pregovori sa Vladom kako bi se našao prihvatljiv model za plaćanje poreza i doprinosa.

Udruženje radnika na internetu Srbije u novembru prošle godine predalo zahteve Vladi Srbije i Ministarstvu finansija, od kojih je najvažniji da se poreska kontrola prihoda radnika na internetu ne radi za prethodni period, odnosno sve dok se ne uredi zakonski status te kategorije radnika i ne usvoji odgovarajući poreski model.

Potom su pregovori sa Vladom počeli 15. januara, trajali su tri nedelje, a okončani su predlogom Vlade o reprogramu duga, uz otpis kamate i otplaćivanje duga na raate tokom deset godina, kao i obustavu svih postupaka oko naplate poreza do aprila, koji je Udruženje odbilo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare