I dok u leskovačkoj lokalnoj samoupravi još uvek razmišljaju da li će biti organizovane proslave dočeka Nove godine na Širokoj čaršiji, Vranjanci su odlučili da i ove godine umesto dočeka pare uplate na račun za lečenje bolesne dece.
Dočeka Nove godine na javnom prostoru neće biti, prenosi VOM.
“Razloga je više, ali je ključni taj što svakako epidemiološka situacija u svetlu dolaska novog soja korona virusa neće dozvoliti okupljanja, ali i brojni smrtni slučajevi koji su zadesili građane Vranja kako kažu naši sagovornici svakako nisu povod za slavlje. Ipak, tradicionalno novac iz budžeta koji je planiran u ove namene biće uplaćen na jedinstven namenski račun za lečenje dece obolele od maligniteta i drugih teških bolesti”, piše ovaj portal.
Član gradskog veća zadužen za zdravstvo u Vranju podsetio je da je ovakva odluka postala praksa od 2016. godine , te da neće biti od stupanja od minimalne sume od 5 miliona dinara.
Leskovčani su godinama unazad upućivali apel svom gradonačelniku da uradi nešto slično, a on je objasnio u decembru 2020. godine zbog čega Leskovac zakonski ne može da pokrene ovakvu akciju.
„To je zaista divno i ja podržavam takve akcije, ali mi uopšte ne planiramo sredstva za doček ove nove godine. Samo ne razumem te opštine i gradove koji još uvek nisu usvojili budžete, a oni usmeravaju novac prema deci. Ja ću vas podsetiti da smo svake godine negde oko 100.000 dinara uplaćivali NURDOR-u, udruženju koje se bori za oporavak dece obolele od karcinoma, umesto da organizujemo onaj novogodišnji prijem kod gradonačelnika. Ali, posle upozorenja državnog revizora da ne smemo to da radimo, prestali smo. Moraju apsolutno sva udruženja da apliciraju kada bude bio raspisan konkurs za te svrhe“, objasnio je tada Goran Cvetanović.
Potsećanja radi, članica predsedništva Stranke slobode i pravde iz ovog grada Jelena Spirić je prilikom javne rasprave o predlogu budžeta za 2021. godinu predložila da grad Leskovac formira Fond za decu obolelu od raka i retkih bolesti u iznosu od 7 miliona dinara.
“Moj predlog je bio da se sedam miliona, od 16 i po planiranih, koji idu iz budžeta grada za izgradnju novog stadiona, uloži u taj novi gradskih fond koji bi bio na usluzi pre svega roditeljima obolele dece, da ne bi sakupljali sredstva preko humanitarnih bazara, SMS poruka ili društvenih mreža”, objašnjava Jelena Spirić.
Taj predlog odbijen.
Kako je rečeno Rešetki u Turističkoj organizaciji Leskovca, postoji mogućnost da u Leskovcu, po ugledu na Niš, Beograd i Novi Sad, ove godine bude organizovan doček na Širokoj čaršiji, ali da će se o tome odlučivati narednih dana, te da će javnost biti blagovremeno biti obaveštena o tome.