On je, kao objektivni razlog koji je izazvao problem u snabdevanju električne energije, naveo da je u elektranama, na primer, korišćen mokar ugalj, i ujedno konstatovao da Srbija ima velike probleme sa gasom, jer šest kubnih metara gasa dodatno kupuje na berzi po tržišnim cenama.
„To su veoma veliki troškovi. Desetine miliona evra trošićemo na nedeljnom nivou, a zima nije ni počela“, upozorio je Vučić i dodao da uglja na deponijama ima za još oko dvadesetak dana.
On je potvrdio da se u ponedeljak očekuje stabilizacija elektrosistema i da imamo dovoljno struje za sopstvene potrebe, uz minimalan minus kada budu najhladniji dani.
Vučić je objasnio da je problem u tome što je EPS napravio dodatnu grešku jer nije dovoljno uglja obezbedio na deponijama i za snabdevanje samog TENT-a, dok je sve ostalo bilo objektivni faktor.
Prema njegovim rečima, kompletan sistem ispao je iz funkcije zato što u ovom javnom preduzeću nisu vodili računa o tome koliko ugalj može da bude mokar i koliko blato može da ošteti svih šest blokova u TENT-u.
„Iz tog razloga Obrenovac jedno vreme nije imao struju, jer je priključen direktno na TENT, zbog čega smo uvozili enormne količine električne energije. Finansijska šteta je ogromna“, naglasio je on.
Predsednik je naveo da je, prema sinoćnim informacijama, bez struje još 0,38% domaćinstava, dok ostalih približno 99,62 odsto domaćinstava ima električnu energiju.
On je dodao da je EMS uložio stotine miliona evra u popravljanje dalekovodne mreže visokonaponske snage, navodeći da je ostalo još da se uradi područje Vojvodine, Bora i delovi Beograda.
„Za to je potrebno do kraja 2028. godine izdvojiti još 700 mil EUR kako bismo u potpunosti imali obnovljenu mrežu EMS transmisionog sistema“, podvukao je i napomenuo da to treba da uđe u program razvoja „Srbija 2025“ i u dalje planove.
Predsednik je dodao da su u energetskom sistemu EPS, EMS i Operater distributivnog sistema (ODS), i podsetio na to da je EMS u poslednjih nekoliko godina za 50% podigao kapacitet svog sistema.
Prema njegovim rečima, ODS je taj koji treba da održava mrežu i naplaćuje struju i da je tu bilo više problema nego što se očekivalo zbog težine snega, kao i zbog vetra koji je ledio provodnike.
Predsednica Vlade Ana Brnabić je saopštila da će svim građanima koji zbog pada elektroenergetske mreže, usled obilnih snežnih padavina, nekoliko dana nisu imali električnu energiju biti umanjeni računi za struju.
Brnabić je objasnila da će biti pripremljen zaključak Vlade koji će biti usvojen na narednoj sednici, u četvrtak, kako bi se umanjili računi ljudima koji nisu imali električnu energiju nekoliko dana, ali ne i onima koji je nisu imali na sat ili dva.
Mihajlović: Neophodne hitne investicije u elektroenergetski sistem
Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da se naša zemlja i dalje nalazi u ozbiljnoj energetskoj krizi i da su neophodne su velike investicije u EMS, EDS i posebno u EPS, koji 30 godina nije izgradio nijedan kapacitet.“Elektrodistribuciji Srbije je potrebno mnogo više novca za održavanje distributivne mreže da bismo mogli mirno da dočekamo svaku zimu, a ne da odjednom približno 130.000 ljudi ostane bez struje i da više od dve hiljade megavata bude van sistema“, naglasila je ona na sednici Vlade.
Potpredsednica Vlade je upozorila na to da će ova situacija da potraje i duže, da su odvojena velika sredstva za nabavku dodatnih količina mazuta, kao i za uvoz električne energije.
I ona je naglasila da „treba da razmatramo i kupovinu kapaciteta van granica Srbije, ali da vidimo koji su to energetski kapaciteti“, preneo je sajt Vlade Srbije.