Za mesec i po dana gorivo poskupelo 5 do 7 dinara po litru

Foto: Pixabay.com / IADE-Michoko

Od početka marta do danas, za otprilike mesec i po dana, cena goriva u Srbiji porasla je za 5 do 7 dinara po litru. To znači da vozači za pun rezervoar sada prilikom svakog “tankanja” treba da izdvoje oko 300 dinara više. Naftaši tvrde da je to posledica skoka cena sirove nafte na globalnom tržištu u proteklom periodu, ali ocenjuju i da u narednim nedeljama ne treba očekivati značajne oscilacije cenovnika na pumpama.

.

Pojedini poznavaoci prilika čak tvrde da bi, s obzirom na trenutna dešavanja na tržištu, realnije bilo očekivati određeno pojeftinjenje goriva, pošto se i nabavne cene kreću silaznom putanjom.

Litar bezolovnog benzina na srpskim pumpama danas se kreće oko 150 dinara, dok je 8. marta koštao 145 dinara. Litar evrodizela košta 157 dinara, što je, takođe, oko 5 dinara više nego pre mesec dana. Kod aditiviranih goriva, ta razlika je i nešto veća, do 7 dinara.

U međuvremenu je došlo i do uvećanja akciza za 0,7 do 0,9 dinara po litru, a pošto to znači veći izdatak i za PDV, jer akciza ulazi u osnovicu njegovog obračuna, cena goriva već tada je porasla za oko jedan dinar po litru.

Nebojša Atanacković, suvlasnik jedne naftne kompanije u Srbiji, kaže za Blic Biznis da ne očekuje rast cena goriva u narednom periodu, s obzirom na kretanje cena sirove nafte na globalnom tržištu. On kaže da su naftaši već iskoristili priliku da u poslednjih mesec dana povećaju cene za 4-5 dinara, kada se očekivao i dalji rast vrednosti “crnog zlata”.

“Tada je nafta stigla do 70 dolara po barelu, ali se zatim vratila na 63. Ipak, cene na pumpama nisu vraćene na prethodni nivo. U Srbiji je određivanje cena i stvar konkurencije, jer je velikoprodajna nabavna cena čak i smanjena pre 15-20 dana”, navodi naš sagovornik.

Nafta ponovo na 60 dolara

Cene sirove nafte porasle su početkom aprila za više od 3 procenta, oporavljajući se od blagog pada nakon odluke Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, odnosno grupe OPEK+ o postepenom povećanju proizvodnje do jula za nešto više od dva miliona barela dnevno.

Ipak, barel Brenta se trenutno prodaje za 63,75 dolara, dok se fjučersima WTI nafte za maj trguje po ceni od 60 dolara, pa tako ni vozači u Srbiji ne očekuju značajniji skok cena na pumpama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare