Zašto nije zdravo gomilati sobne biljke?

Foto: iStockphoto

Ako vam je vrtlarstvo stresno, pojednostavite ovaj lep hobi, i prestanite preterano da brinete o urednosti.

.

Poznate su i dokazane korisiti koje hortikultura može imati i na mentalno i fiblazičko zdravlje – od užavanja stresa do smanjenja nivoa bola.

Međutim, u poslednje vreme se postavlja pitanje i o tome, da li uzgoj biljaka može imati i drugu stranu. Mogu li neki aspekti baštovanstva, i u zatvorenom i na otvorenom, takođe biti izvor stresa i, ako je tako, postoji li način da prilagodimo ono što radimo kako bismo maksimizirali terapeutske prednosti vrtlarstva?

Kada je reč o sobnim biljkama, zaboravtie na heštagove i trendove iz časopisa. Daleko važnije od trenda uređenja enterijera je, zdrava, emocionalna želja za brigom i negovanjem, piše RTS.

„Kao vlasnik najmanje 500 sobnih biljaka, priznaću da se ponekad osećam preopterećen. Morao sam i da zastanem, prstom lebdeći iznad ikone „dodaj u korpu“, da zaista razmislim da li mi treba ta retka nova sorta orhideja ili sam uhvaćen u potencijalno nezdravom naletu endorfina“, rekao je iskreno Džejms Vong, savetnik za hortikulturu.

Ako se i vama dogodi slično iskustvo, savetuje – nije sramota smanjiti zbirku cveća o kojem brinete.

Manje biljaka o kojima se bolje brine biće vam veći izvor radosti, a svakako je bolje i za biljke.

Ako ne znate šta da činite sa velikim brojem biljaka koje ste već počeli da gajite, a onda shvatili da ipak ne možete da izdržite – jednostavno ih prodajte ili poklonite.

Za vrtlare na otvorenom, najveći izvor stresa, uglavnom su brige oko urednosti i reda. Ovo je posebno slučaj kada su u pitanju strukturni aspekti sadnje koji zahtevaju stalnu negu, poput formiranja živica i održavanja travnjaka.

Vong kaže: „Ako volite svoj travnjak i on vam donosi radost, to je sjajno. Međutim, ako za Vas predstavlja muku, zapamtite da ne postoji pravilo da ih vrtovi moraju imati“.

Kada je reč o živici i biljkama koje konstantno traže obradu ili zahtevaju oblikovanje, Vong dodaje da nije loše ponekada ih „ostaviti na miru“.

„U našim sve regulisanijim životima, pomalo divlje dvorište ili vrt gde ima i ponekog maslačka ili nepotkresane žive ograde, može doneti više radosti nego sterilnost savršeno ošišanih biljaka“, siguran je Vong.

Činjenica je da malo ove „dvorišne divljine“ može da pruža i stanište za neke vrste životinja, od ježeva do ptica, pa tako opuštenost u održavanju bašte može doneti nova i lepa iskustva uz izbegavanje stresa.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare