Društvo za zaštitu i proučavanje ptica upozorilo je da se prepelice u Srbiji masovno krivolove, uz korišćenje zakonom zabranjenih elektronskih vabilica, zbog čega je pozvalo građane da takve slučajeve prijave policiji.
Podseća se da je prepelica ptica selica, koja se tokom avgusta i septembra seli za Afriku, kada u Srbiji traje lovna sezona na ovu, najmanju, vrstu divlje koke. Ova vrsta ptice je ugrožena uništavanjem staništa (odnosno intezivnom poljoprivredom) ali i ogromnim godišnjim legalnim i nelegalnim izlovom. Procena je da na godišnjem nivou u Srbiji nastrada oko 100.000 jedinki, tako je prepelica i najčešće lovljena vrsta ptice u Srbiji.
„(Krivo)Iovni turizam u Srbiji, pogotovo na jugu Srbije (Niš, Prokuplje, Blace, Kraljevo…), je u porastu poslednjih desetak godina sa sve većim brojem lovaca, pre svega iz Italije. Italijani vole da love u Srbiji, odgovara im to što za njih mali novac mogu raditi šta im je volja po našim lovištima. Pa je tako upotreba elektronskih vabilica tim „lovcima“ postala sasvim normalna. Elektronske vabilice su zabranjene zakonom i njihovo korišćenje u lovu se tretira kao krivično delo sa mogućom kaznom od 6 meseci do 3 godine“, kaže za Rešetku Slobodan Marković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.
Kakao objašnjava, ovi uređaji služe da emitovanjem prodornog oglašavanja tokom noći na određenu lokaciju privuku i zadrže veliki broj prepelica koje narednog jutra budu ubijene. Vabilice zavaravaju prepelice, koje se preko Evrope sele za Afriku, da na toj lokaciji ima hrane, da tu mogu da se odmore i da je okruženje bezbedno.
„Populacije nekih lovnih vrsta kao što su: prepelica, grlica, jarebica, su uništene, kako na lokalnom, nacionalnom ali i Svetskm nivou. Nažalost sve ove vrste u našoj zemlji su idalje na lovnoj listi sa ogromnim godišnjim odstrelnim kvotama, što je neshvatljivo. Iako postoje opravdane inicijative za zabranu lova na ove vrste, nema nekih značajnih promena u zaštiti ovih vrsta. Ukoliko nešto ubrzo ne promenimo možda kroz koju godinu nećemo imati šta da zaštitimo”, upozorava Marković.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije poziva građane i građanke da im se pridruže u sprečavanju krivolova i prijave korišćenje elektronskih vabilica policiji. Takođe, možete se obratiti za savet i podršku Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije na broj 021/302-33-61. Takođe svako stradanje ili ugrožavanje ptica građani mogu prijaviti preko sajta poslednjilet.rs.
„Procenjujemo da se na području Srbije, uglavnom vikendima, nezakonito koristi oko 800 elektronskih vabilica. Ovi uređaji su glasni i mogu se čuti sa velike udaljenosti, sa više od 2 kilometra. Velika je enigma zašto ih lovočuvari izuzetno retko pronalaze i prijavljuju“, zaključuje Sandra Jovanović iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.