Prosečna zarada Leskovčana, bez poreza i doprinosa, u avgustu mesecu iznosila je 51.204 dinara, dok u Jablaničkom okrugu i dalje najmanju platu primaju Bojničani – sramnih 44.449 dinara, zatim Vlasotinčani čiji prosek iznosi 44.944 dianra, a najviše u Medveđi gde je prosečna zarada 56.206 dinara.
Inače, građani u Leskovcu i okolini često negoduju na zvanične statističke podatke tvrdeći da primaju znatno manje iznose, što je i tačno, kada se uzme u obzir to da je prosečna plata kod privatnika u Leskovcu 33.393 dinara, u javnom sektoru preko 70 hiljada, o čemu smo već pisali.
Srbija ima ukupno 278.956 preduzetnika, piše portal Biznis.rs, pozivajući se na dostupne podatke, i napominje da su u prvih pet meseci 2021. zaposleni kod njih imali zaradu u proseku 33.393 dinara. U isto vreme prosečna neto zarada u Srbiji je bila 64.426 dinara.
I ovaj podatak je sigurno jedan od razloga što gradovi i opštine koje su nekada bile poznate po svojih preduzetnicima, sada, prema podacima koje je za portal Biznis.rs obradila regionalna bonitetna kuća CompanyWall, imaju tek jednog preduzetnika na 50, pa čak i na 100 stanovnika.
“Primer za to je Leskovac”, navodi se u istraživanju i dodaje da ne čudi što mnogi mali poslovi nisu opstali. Preduzetnik nosi dnevni rizik i teško, u proseku, zarađuje.
Pritom, prihoduje značajno manje nego većina onih koji rade u javnom sektoru, a gde je prosečna plata, prema aktuelnoj statistici čak 73.371 dinara neto.
„Položaj preduzetnika u Srbiji je izuzetno težak, jer je privredni ambijent nepovoljan za preduzetnike koji su preopterećeni visokim nametima i represivnim odnosom koji podrazumeva visoke kazne za najmanje prekršaje“, ukazuje Milena Amon, zastupnik Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“.
Kako je rekla za portal Biznis.rs, na razlici između prosečne plate u javnom i privatnom sektoru se vidi sav apsurd trenutne ekonomske politike, jer privatni sektor izdržava javni.
Ona podseća da su preduzetnici uglavnom i radnici u svojim firmama, tako da osećaju i teret visokih nameta na male zarade koji u Srbiji iznose 60 odsto na svaki neto dinar.
„Iz tog razloga se mnogi odlučuju da funkcionišu na crnom tržištu, što utiče na mali broj registrovanih preduzetnika“, objašnjava Amon.
Prema zvaničnoj statistici u avgustu je prosečna neta plata u našoj zemlji iznosila je 64.639 dinara, a najveće prosečne plate imali su stanovnici beogradske opštine Vračar – 106.931 dinar.