Prema Programu kontrole kvaliteta vazduha za narednu godinu, koji je usvojen na današnjoj sednici Gradskog veća u gradu će se uspostaviti tri merna mesta i to u strogom centru u zgradi leskovačkog Vodovoda, u severnom delu grada u zgradi Medicinske škole i u južnom delu grada u vrtiću “Kolibri”.
Kako je istakla Jelena Trajković iz Odeljenja za zaštitu životne sredine Gradske uprave monitoring aerozagađenja vršiće se sredstvima iz budžeta grada i sredstivima ove uprave.
Televizija 4S prenosi da je za ovo predviđeni iznos sredstava u visini do milion i po dinara, a ovaj monitoring podrazumeva i saradnju sa usko specijalizovanim institucijama i postupanje po njihovim uputstvima.
Podsetimo, prošle nedelje, nevladino udruženje “Tim 42” iz Leskovca pokrenulo je peticiju za uvođenje merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona u Leskovcu, ali i blagovremeno objavljivanje rezultata merenja kvaliteta vazduha u Leskovcu, sa ciljem da se u organizuje javna rasprava na ovu temu.
Merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona se ne vrše u Leskovcu i ne postoje precizne informacije ni u jednom zvaničnom dokumentu kada će se sa tim početi.
“Svedoci smo toga da je u zimskom periodu vazduh lošeg kvalieta, da se građani javljaju lekarima sa respiratornim problemima pod uticajem nekvalitetnog vazduha, da se vazduh vidi, posebno u vreme grejne sezone, da građani ne otvaraju prozore da im ne uđe miris vazduha u prostorije”, kaže Ana Pecarski iz pomenutog udruženja.
Ona dodaje i da sama činjenica da je grad Leskovac početkom ove godine doneo kratkoročan plan za unapređenje kvaliteta vazduha ukazuje na to da u našem gradu postoji problem sa zagađenjem vazduha.
“Međutim, malo toga je urađeno iz tog plana i puno mera nemaju vremensku odrednicu. Nama je važno da se ove hitno rešavaju”, zaključuje ona.
Nije svakako dovoljno i manimo se maski i manipulacija, fraza :“kvalitet vazduha je u granici dozvoljenog, i slično.
Kad i ministarstvo za zaštitu životne sredine, pristupa tome, jako neozbiljno, neplanski, šturo, bukvalno pere ruke oko nivoa zagađenosti, vazduha, po lokalnom samoupravama.
Vazduh je jako loš, u mnogim delovima grada, i zabrinjavajuće je što udišemo čist smog.
juzni deo grada gde je mladost pa ovi sto muljau sa asfaltom i bitumenom par njih tu sve na istoj lokaciji…i ciglane pored kvantaske pijace….e tu stavite merac ,pa centar grada,i industrijske zone.
a livnice i otpade ko kontrolise?