Na pratećim fotografijama vidite snimke jednog od hodnika stambenih zgrada u centru Leskovca pre, posle sređivanja i nakon „intervencije“ ljute komšinice. Očigledno ima i toga – da se nekome ne sviđa sveže okrečen, osvetljen i uređen ulaz u stan, pa iz besa uništi ceo aranžman.
Na ideju uređenja hodnika došla je jedna stanarka ove zgrade, zajedno sa predsednikom kućnog saveta. O svom trošku zamenili su sijalice u hodniku, isti okrečili i postavili tepih i cvetne aranžmane pred ulaze u stanove.
Sledećeg jutra su zatekli sve razbacano i uništeno. Kada su pogledali snimke sa sigurnosnih kamera, na njima su videli komšinicu iz susednog stana koja je odbijala da učestvuje u sređivanju kako sve baca i uništava u toku noći.
„Ja ne mogu da verujem da nekome smeta uređen ulaz u kuću. Ali, letos sam odustala od sređivanja parka ispred zgrade jer su me svi gledali kao da nisam normalna i podsmevali se u lice. Ne reagujemo na strašne stvari, a na pozitivne promene gledamo sa podsmehom i prezirom. To mi i dalje nije jasno”, komentariše žena koja je pokrenula uređenje dela ove stambene zgrade.
Da stvar bude još gora, komšinica koja je sve uništila, prijavila je komšinicu za uznemiravanje, tako da se sada šetaju do policijske uprave i nazada.
Ova žena nije prva Leskovčanka koja je na neki način kažnjena ili opomenuta zbog toga što je želela da oplemeni proctor u svojoj zgradi.
KAŽNJENA ZBOG CVEĆA
Leskovčanka Ljuljana Ristić, koja godinama ulepšava cvećem hodnik svoje stambene zgrade u Ulici Ilije Strele, doživela je prošle zime neprijatnost kada su joj na vrata zakucali komunalni inspektori i naložili da ukloni sve saksije sa svetlarnika u hodniku koje nikome ne smetaju već samo estetski osvežavaju zajednički prostor svih stanara.
Zapravo, držanje cveća u hodniku zgrade jeste kažnjivo, i to po gradskoj Odluci o stanovanju koju su odbornici u Leskovcu usvojili 2017. godine.
“Radi se o tome da zajednički prostor u stambenim zgradama u nadležnosti upravnika zgrade ili agencije koja je održava. A gradska Osluka je precizno definisana: u zajedničkim prostorijama i hodniku zgrade ne sme da se drži ništa. Ona je doneta jer su ranije ljudi u hodnicima ostavljali motore, bicikle, pa čak i šporete od koji nije moglo da se prođe niti funksioniše normalno. Nažalost, gospođa je ispaštala za trivijalan slučaj. Dovoljno je bilo da se zameri nekom od komšija, on je prijavio, a mi smo morali da izađemo na teren i da to rešimo”, kažu Rešetki u komunalnoj inspekciji.
KAZNA I ZA ČEPRKANJE PO KONTEJNERIMA
Inače, po toj istoj odluci od pre tri godine kaznom od 5.000 dinara naplaćuje se sušenje veša na otvorenim terasama u zgradama koje gledaju na ulicu, ali i čeprkanje po kontejnerima.
“Ja sam se prvi pobunio protiv toga. Da li mislite da neko ko čeprka po kontejnerima to radi iz zabave i ima para da plati kaznu od 5.000 dinara? Meni se kosi sa moralnim načelima da jednom takvom čoveku naplatim kaznu”, komentariše za naš portal jedan komunalni policajac koji zahteva anonimnost.