Omikron apsolutno dominira u Srbiji, samo to još nije realno sagledano kroz testiranje. Slede nam petocifreni brojevi novozaraženih dnevno, a da li će biti više od 20.000 ili 30.000 zvanično ne znam i nisam siguran da li ih možemo toliko detektovati. Najgora će biti društvena eksplozija povezana s kovidom, jer ćemo imati stotine hiljada zaraženih koji će odsustvovati s posla. Bukvalno pola stanovništva Srbije biće na bolovanju tokom januara, ističe za Kurir prof. dr Radmilo Janković, zamenik direktora UKC Niš.
Po važećim pravilima izolacija traje 14 dana, a epidemiolozi, navodi dr Janković, treba da procene da li će po ugledu na neke zapadne države to skratiti na sedam ili čak pet dana jer s omikronom simtomi traju nekoliko dana kraće. A sve to da bi država i društvo mogli da funkcionišu.
“Svakao će zvanično biti mnogo manje zaraženih nego što uistinu jeste jer nisam siguran imamo li kapacitete da sve istestiramo. Trebalo bi da uradimo 100.000 testova dnevno da bismo otkrili 30.000 zaraženih. Najteže će da stradaju nevakcinisani, jer će kod vakcinisanih kovid biti kao obična prehlada. Međutim, to ne znači da najslabiji i najugroženiji neće možda imati teške forme bolesti”, ističe dr Janković, koji navodi i da se u Nišu za nedelju dana udesetostručio broj zaraženih, što su pospešile novogodišnje proslave, pa je sa 17 inficiranih izbio na skoro 200.
U jednoj stvari dr Janković je ipak „optimista“.
“Verujem da bolnice nećemo napuniti kao što je to bilo u najcrnje dane kada smo imali 10.000 kovid pacijenata. Nevakcinisani će završavati u bolnicama, ali svakako će pritisak biti manji s omikronom za razliku od delte koja je izazivala mnogo teže kliničke slike. Ako sada imamo oko 2.100 hospitalizovanih pacijenata, verujem da će taj broj biti maksimalno tri-četiri puta veći. I procenat smrtnosti biće u padu, što se vidi i po drugim zemljama. Grčka na 38.000 novozaraženih dnevno ima 80 preminulih, a Porutgal na 30.000 „svega“ 10-15 umrlih. Ali svakao će nam u naredna dva-tri meseca umreti na stotine, možda i hiljade ljudi”, kaže dr Janković.
Ističe i da vakcinacija ne može da spreči širenje omikrona, kao da sada ne bi pomogao ni strogi lokdaun.
“Omikron je toliko uzeo maha, toliko se brzo širi da nikakve stroge mere ne bi imale smisla. A i ljudima to niko ne bi mogao nametnuti, jer su Srbi ušli u Novu godinu s razmišljanjem da korona više ni ne postoji”, ističe dr Janković.
Da li će flurona, kombinacija kovida i svinjskog gripa, koja je već detektovana i u Hrvatskoj, dodatno zakomplikovati stvari, dr Janković smarta da verovatno hoće, ali pošto nije virusolog ne zna i koliko tačno.
Mi smo dve porodice već tri dana bolesni kašalj temperatura malaksalost i ponovno sve u krug?šta li je nemamo pojma ali i neizlazimo iz kuće?