Bivši predsednik Srbije i lider SDS, Boris Tadić, saopštio je juče na Izbornoj skupštini, na kojoj je formalizovana odluka o ujedinjenjenju sa Demokratama Srbije, da ta partija izlazi na parlamentarne izbore, te da su i dalje otvoreni za dogovor sa drugim opozicionim strankama.
Inače, u vrhu socijademokrata su svoje pozicije zauzeli i južnjaci, tako da je za jednog od potpredsednika stranke izabran Miodrag Stanković iz Niša, a za člana Glavnog odbora Socijaldemokratske stranke Ivan Krstić iz Leskovca.
“U toku narednih dana formiraćemo Gradski odbor u Leskovcu”, kazao je Krstić za Rešetku.
Kako nezvanično saznajemo, Gradski odbor u Leskovcu će najverovatnije voditi Ivan Stojanović, predsednik Udruženje „Lokalna akciona grupa Leskovac“ koje je pre nekoliko dana potpisalo govor o saradnji u asiocijaciji oko Grupe građana „Za Leskovac zajedno“.
Inače, Stojanović je do skora bio predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke u Leskovcu, a na čiju fuinkciju je podneo ostavku.
“Prihvatio sam poziv Borisa Tadića da budem deo velike porodice Socijaldemokratske stranke u želji da se ujedinimo oko ideje stvaranja demokratske Srbije. Smatram da samo udruženi možemo da zaustavimo dalje uništavanje društva i države od strane naprednjačkog režima i da smo upravo mi alternativa ovom autokratskom režimu. Mnogo političkih organizacija se otuđilo od naroda i to moramo da promenimo”, rekao je Miodrag Stanković na Skupštini ujedinjenja Socijaldemokratske stranke i Demokrata Srbije na kojoj je izabran za potpredsednika SDS.
On kaže da će njegovo buduće delovanje u okviru stranke biti pre svega okrenuto ka decentralizaciji i regionalizaciji Srbije.
“Za to je neophodno i izmeniti postojeći pravni okvir i omogućiti građanima da glasaju za ljude, a ne za liste. Istovremeno, radiću na jačanju organizacije, na formiranju odbora, zajedno sa izabranim Izvršnim odborom stranke, jer samo stranka sa jakom infrastrukturom i posvećenim kadrovima može da bude stranka budućnosti”, ističe Stanković.
On smatra da je Srbija jedna od najcentralizovanijih zemalja Evrope, počev od organizacije vlasti, gde je najveći deo ingerencija koncentrisan u jednom čoveku. Dodaje i da ako pogledamo demografske podatke jasno vidimo da se manji gradovi sele u velike, posebno u Beograd.
“Niš kao centar jugoistočne Srbije, najveći grad južno od Save i Dunava, zdravstveni, naučni, kulturni, obrazovni centar svakako zaslužuje posebnu pažnju. I ne samo Niš, već i Kragujevac, Vranje i svi ostali gradovi i opštine kojima preti nestajanje. Reforme bi trebalo zasnovati na održivosti koju čini dovoljno jasna politička, teritorijalna i finansijska samostalnost lokalnih samouprava”, ističe Stanković.
On kaže da su prioritet direktni izbori i to na svim nivoima, jer bi građani tako znali koga biraju, mogli bi da pozovu i prozovu na odgovornost one koji su glasali, najjednostavnije, na ime I prezime.
“Izabrani poslanici, odbornici bili bi u obavezi da zastupaju građane koji su ih birali i ukazali im poverenje da ih predstavljaju u skupštinama gradova, odnosno Republike. Srbiji su potrebne i višestepene lokalne samouprave, jer smo jedna od retkih zemalja sa jednostepenim modelom”, zaključuje Stanković.
Stanković na kraju kao najvažniji cilj zaokruživanja samostalnosti lokalne samouprave i uspostavljanja decentralizacije u Srbiji navodi jasno definisanje nadležnosti i finansiranja različitih nivoa lokalne samouprave.
Na Skupštini su za članove stalnog sastava Glavnog odbora SDS izabrani Dragoslav Ćirković, Ljiljana Radovanović Tosić i prof dr Tomislav Igić iz Niša.