Živimo u vremenu kada je nasilje u školama na visokom nivou, što grupe đaka prema pojedincu, tako i pojedinca prema grupici koji jednostavno ne žele da rade ili ne prihvataju predloge tih nasilnika, a zatim i nasilje đaka nad prosvetnim radnicima… Da li je u prošlosti bilo toliko nasilja? Naravno da nije. Od kada su prosvetarima oduzeta neka prava, a đacima sve dozvoljeno, od kada je povlačenje za uvo, ili za zulufe postalo nasilje nad đacima, a đacima dozvoljeno da psuju, viču, pa čak i udaraju svoje učitelje, nastavnike, profesore, došlo je do ove situacije.
Ovako komentariše izjavu ministra prosvete Branka Ružića da nema ekstremnog nasilja u školama, već da je ono „ekstremno zbog medija“, bivši odbornik u skupštini grada Leskovca Nikola Filipović.
„A, ovaj ministar niti je upućen u realno stanje u školama, niti ga to zanima, već fotelja, jer od najljućeg Vučićevog protivnika, postao je njegov najveći pobornik“, dodao je Filipović u komentaru ispod Rešetkine objave na Fejsuku.
Ministar prosvete Srbije, Branko Ružić, danas je u Nišu ocenio da nema „ekstremne situacije“ s nasiljem u školama i da je toga i ranije bilo u obrazovnim ustanovama.
„Ekstremna (situacija) jeste zbog medijskih napisa“, ocenio je Ružić.
Podsetimo, samo u poslednjih mesec dana desila su se dva slučaja vršnjačkog nasilja u školama na jugu Srbije o kojima smo pisali.
Najpre je došlo do masovne tuče učenika usred časa u školi „Vasa Pelagić“, dečak završio u Urgentnom centru, roditelji najavljuju tužbu.
Nekoliko dana kasnije u Poljoprivredno-veterinarskoj školi „Stevan Sinđelić“ u Vranju desio se nezapamćen slučaj nasilja među učenicima kada je najpre maloletni učenik u učionici udarao pesnicom maloletnog učenika i terao ga da glavom udara u školsku klupu, dok je drugom učeniku zategao kanap oko vrata, dok ga je drugi punoletni učenik udarao u predelu glave.
Nasilnici su nakon toga naterali maloletne učenike da se skinu i nagi šetaju po učionici i sve to snimali mobilnim telefonima.
Nadležnim organima je slučaj prijavljen u utorak, 10.novembra, a o svemu je obavešten i Centar za socijalni rad.
Redakcija Rešetke će i ubuduće u posebnoj kategoriji “Reč građana” objavljivati stavove i komentare naših čitaoca za koje smatra da zaslužuju veću pažnju.