Niški psihoterapeuti prave aplikaciju protiv depresije

Tim od desetak psihoterapeuta iz Niša osmislio je aplikaciju koja će korisnicima pomoći da prevaziđu depresiju, anksioznost, strahove, opsesivno-kompulsivni, panični i druge poremećaje.

.

Južne vesti pišu da će ona biti gotova u narednih godinu dana i da će sadržati vežbe disanja, ali i kvizove i dnevnik, a funkcionisaće uz pomoć veštačke inteligencije, kao da se korisnik dopisuje sa terapeutom.

Jedan od psihoterapeuta Žarko Petrović ističe da su na pola puta da završe aplikaciju, da već rade na njoj više od godinu dana i da je ona jako složena, pa će morati da prođe i naučna istraživanja, da se dokaže da funkcioniše.

“Aplikacija će pokrivati anksioznost, panični i opsesivno-kompulzivni poremećaj, depresiju, socijalne strahove… Na spisku imamo oko 90 tehnika. Plan je da svaka kategorija mora da sadrži bar 5-6 tehnika. Među tehnikama su vežbe disanja, relaksacija, dnevnik, kvizovi”, priča Petrović.

Prema njegovim rečima, takva aplikacija još ne postoji u svetu. U izradi im pomažu programeri, dizajneri i pravnici, a trebaće im, kaže, i prevodioci.

“Biće upletena veštačka inteligencija, aplikacija će moći da uči. Ni deseti deo toga se još nije pojavio u svetu. To nije samo aplikacija, već razvijanje tog aspekta ubacivanja veštačke inteligencije i pravljenja forme koja je između psihoterapijskog procesa i čitanja knjiga”, objašnjava Petrović.

Korisnici će moći da komuniciraju sa njom kao sa terapeutom i imaće misaoni deo, odnosno kognitivnu terapiju i tehnike, što u vidu aplikacije još ne postoji.

Trebalo bi da funkcioniše tako što će, kada je korisnik instalira, ponuditi spisak poremećaja, pa će svako moći da izabere određeni, a u opticaju su i klinički testovi pomoću kojih se određuje dijagnostika.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Psihijatri i psiholozi…pocepajte diplome, pa direkt u Juru, Falke, Džinsi…Ionako slabo radite, a mi ćemo da lečimo stresove i psihoze pomoću aplikacije.