Iako pacijent ima pravo da od nadležnog zdravstvenog radnika blagovremeno dobije obaveštenje koje mu je potrebno kako bi doneo odluku da pristane ili ne pristane na vakcinaciju, na internet prezentacijama leskovačkog Doma zdravlja i Zavoda za javno zdravlje nema informacija o bezbednosti, kvalitetu i efikasnosti odobrenih vakcina.
Ovo su zaključci Udruženja “Tim 42” koje je analiziralilo da li su i u kolikoj meri Leskovca dobili informacije o bezbednosti, kvalitetu i efikasnosti odobrenih vakcina pre početka vakcinacije, kao i da li su dobili dovoljno činjenica koje bi im pomogle da donesu informisanu odluku i pristanak na vakcinaciju.
Drugi deo istraživanja obuhvatio je analizu preko sto medijskih sadržaja – članaka na lokalnim internet portalima u kojima se govorilo o vakcinaciji tj. imunizaciji građana i građanki Leskovca.
“Analizom je obuhvaćeno četiri internet portala i korišćena je opcija pretrage kao i pregleda arhive vesti za period 27. april 2020. godine – 2. mart 2021. godine18 . S obzirom da ovi portali obrađuju teme iz nekoliko lokalnih samouprava, istraživački tim se ograničio na vesti koje se tiču Leskovca”, navodi se u izveštaju.
Došlo se do sledećih rezultata:
– tokom 2020. godine pronađeno je 15 članaka sa informacijama o vakcinaciji. Najranije (u aprilu) jedna politička partija je postavila pitanje korišćenja vakcina koje nisu odobrene u Evropi, a čija se nabavka tada najavljivala. Predlog je bio da se u Srbiji otvori javna rasprava o ovom pitanju koju bi vodili stručnjaci;
– od aprila 2020. godine do novembra 2020. godine nije bilo nijedne pronađene vesti na temu vakcinacije ili vakcina. U novembru je objavljeno sa kim je Republika Srbija pregovarala oko nabavke vakcine, koliko je doza obezbeđeno, kada će one stići u zemlju i koji će ih građani i građanke prvi primiti
– u decembru 2020. godine je samo jedan portal preneo dve vesti koje detaljnije obrađuju pitanje bezbednosti, efikasnosti i ispitivanja vakcina kao i dileme koje građani određenih evropskih zemalja (ali ne i Srbije) imaju prema imunizaciji novim cepivima kao i odgovore stručnjaka. Ostale vesti u decembru 2020. godine ticale su se početka i plana vakcinacije i broja dostavljenih doza u zemlju;
– u januaru i februaru 2021. godine informacije koje su građani i građanke dobijali ticale su se broja doza određene vakcine koji će stići ili je stigao u zemlju, načinu prijave i planu vakcinacije, radu punktova za vakcinaciju. Preneto je nekoliko vesti drugih medija – o istraživanju vakcine čija se nabavka očekuje, o stvaranju antitela svake od vakcina koje u tom trenutku bile u upotrebi, o virusima i načinu delovanja vakcina, i jedna vest sa ličnog bloga o epidemiji, virusu i bezbednosti vakcina .
Na osnovu analize internet prezentacija nadležnih organa i medijskih sadržaja lokalnih portala izvodi se zaključak da građani nisu dobili informacije o bezbednosti, kvalitetu i efikasnosti odobrenih vakcina pre početka vakcinacije.
“Nadležni su se uglavnom opredelili za kampanju ličnim primerima pri čemu nisu pružili dovoljno činjenica koje bi pomogle građanima i građankama da donesu informisanu odluku kada je reč o vakcinaciji protiv virusa Covid – 19. Istraživački tim nakon skoro tri meseca intenzivnog rada nije uspeo da dođe do bilo kakvih informacija o odobrenjima, kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti za vakcine Sputnik V, Sinopharm i Astra Zeneca”, zaključak je istraživanja “Tima 42.
Kako navode u ovom udruženju, ostaje nada da će sve informacije neophodne za vakcinaciju građanima i građankama pružiti izabrani lekari ili lekarski timovi na vakcinalnim punktovima.