Posle brojnih prijava započeta je policijska provera rada i aktivnosti Melise Osmanović (25) iz niškog romskog naselja Beograd mala, potvrđeno je za Politiku. Naime, predstavljajući se godinama kao patronažna sestra zaposlena u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) u Nišu i na privatnoj klinici „Lajf impuls”, Osmanovićeva je vodila „Klub beba, trudnica i mama”.
Klub je, prema podacima Agencije za privredne registre, osnovan 15. decembra 2017, u sklopu projekta „Oblast ostvarivanja ciljeva” sa sedištem u Sarajevskoj ulici u Nišu. Kako je objašnjeno, njegova osnovna delatnost je humanitarna.
U međuvremenu je organizovan veliki broj kurseva i skupova na kojima je Osmanovićeva držala obuku trudnicama, porodiljama u prvim mesecima posle porođaja i mladim majkama kako da postupaju sa bebama.
Nedavno je preko društvenih mreža veliki broj mladih žena koje su tek postale majke, a otišle su na navodnu obuku kod Osmanovićeve, počele da objavljuju i dele sumnje u njenu stručnost i iskustvo.
Najviše sumnji su, prema navodima ovih žena, izazivale njene rečenice „da u ishrani novorođenčadi u četvrtom mesecu mora da se uvede adaptirano mleko, bez obzira na dojenje”, kao i da se „bebe u večernjim satima ne smeju dojiti, jer želudac ne može da se regeneriše”.
Usledile su prijave policiji i drugim nadležnim službama.
Takođe, u ovom centru su demantovali da je Melisa Osmanović radila u ovoj ustanovi. Posebno je naglašeno da UKC nema patronažnu službu, već da takve postoje u domovima zdravlja, pa je samim tim demantovana i njena priča da je stalno bila u „bebi-bloku, restriktivnom prostoru gde ni otac bebe ne sme da uđe”.
Njene navode da je radila i u privatnoj poliklinici „Lajf impuls” takođe su odmah demantovali u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Osmanovićeva je za medije izjavila da nikada nije govorila da je patronažna sestra, kao i da nije obavljala poslove zdravstvenog radnika.
Osporila je i da je na pozivima za skupove i obuku, koje je organizovala u klubu, najavljivala da će na njima biti predavači lekari, doktori specijalisti, babice, psiholozi.
Negirala je da je držala obuke o trudnoći i porođaju, kao i da ih je naplaćivala po 2.000 dinara.
„Istina je da imam ugovor o školovanju sa privatnom Srednjom medicinskom školom u Novom Sadu, koji sam prekinula zbog korone. Posle sam školovanje nastavila u Sloveniji, gde ću uskoro i diplomirati i završiti srednje obrazovanje”, rekla je Osmanovićeva za medije.
Navela je i da ima dvoje dece i da je završila školu za veb-dizajn i multimediju, ali i da je autor nekoliko veb-sajtova i da su njene primarne delatnosti od kojih živi „marketing i promocija”.