Opozicija u Leskovcu zatražiće na narednoj sednici Skupštine grada da se formiraju Anketni odbori za sve ustanove u kulture kako bi se preispitao njihov rad.
Kako je kazala na današnjoj konferenciji za novinare odbornica u lokalnom parlamentu iz Narodnog pokreta Srbije Jelena Dimitrijević, pre svega će tražiti preispitivanje podlovanja Leskovačkog kulturnog centra.
“U sistematizaciji Leskovačkog kulturnog centra nema predviđenih radnih mesta za nosioce zbirki odnosno kustose, za likovne zbirke koje LKC poseduje. Takođe urednik likovnog programa mora po sistematiaciji da ima sedmi stepen stručne spreme sa diplomom Fakulteta likovne umetnosti ili Akademije te iz Narodnog pokreta Srbija u Leskovcu zahtevaju od urednika ovog programa da pokaže svoje diploma”, tvrdi ona.
Kako objašnjava,čuvanje likovne zbirke zahteva i određene uslove u depou koji se moraju kontrolisati na šest meseci, da je to obaveza kustosa koji mora da ima državni ispit za kustosa likovnih zbirki što lice zaduženo za to u LKC nema.
„LKC nema ni kadrovske ni tehničke mogućnosti“, istakla je ona na današnjoj konferenciji za novjnare.
Ona je govorila i o tome da bi LKC trebalo da ima i takozvani inventarni karton, ulaznu knjigu, inventarski brojm, opis i način nabakve.
„Slike u LKC bez zvaničnog registra i inventarnog kartona, bez ikakavog reversa i kadrovske službe služe za malverzaciju i kupovinu čime LKC krši više zakona“ , rekla je Dimitrijevićeva.
Podsetimo, leskovačka opozicija kritikovala je na poslednjoj sednici Skupštine grada i rad Narodne biblioteke “Radoje Domanović” zbog toga je ova kulturna ustanova od 64 miliona dinara, koje je prošle godine dobila iz gradske kase, na knjige je potrošeno svega milion dinara.
Povezano:
Opozicioni odbornik GG „Za Leskovac – Zajedno“ Nenad Zdravković je upozorio direktoricu Vesnu Ilić i na to da će se od nje tražiti da se ustupi deo prostora leskovačke biblioteke u centru grada nekom privredniku koji ima nameru da tu gradi restoran.
„To je deo koji se nalazi prema glavnoj ulici, prema bulevaru, a da vama daju neki drugi prostor. Sve sa namerom da neko od gospode privrednika otvori tu neki restoran. Doći će do vaš takav zahtev, prvo da vam se oduzme, a onda ćemo da vidimo šta će tu da otvaraju“, kazao je Zdravković.
A Rešetka je pisala pre par dana o tome da Narodni muzej u Leskovcu namerava da kupi „škodu“ za 19.000 evra na tenderu prema čijim uslovima je mogao da učestvuje samo „Auto Čačak“, inače firma bliska Srpskoj naprednoj stranci.
U odgovoru koji je iz muzeja danas dobila redakcija Vremena, navedeno je da je iznos u budžetu muzeja predviđen za kupovinu automobila iznosio 2,3 miliona dinara, te da je osnovni kriterijum pri odabiru bila cena koja nije smela da prelazi navedeni iznos, „imajući u vidu da se radi o teritorijalno nadležnom muzeju koji obuhvata grad Leskovac, i opštine Bojnik, Medveđa, Vlasotince, Lebane i Crna Trava. Oblast koju svojim delovanjem obuhvata leskovački muzej iznosi 2.800 km2“, navode iz muzeja.
„Vršeći ispitivanje tržišta pre nabavke utvrdili smo da više auto kuća ima automobile bele metalik boje na stanju (koji zadovoljavaju kriterijum cene) i da mogu da budu isporučene u okviru vremena isporuke predviđenih ugovorom. Iz razloga bezbednosti smo tražili da auto poseduje osnovne bezbednosne elemente koji poseduju moderni automobili, a tu spada i elektronski sistem stabilnosti, retrovizori sa grejačima, putni računar, zadnji parking senzori (da bi automobil što duže bio limarski neoštećen). Radio aparat sa četiri zvučnika je takođe sastavni deo svakog automobila, i ima svoju ulogu u bezbednosti prilikom povezivanja na mobilne telefone“, stoji u odgovoru muzeja.
Takođe, Stav je pre par dana pisao o tome da je opozicija već predložila formiranje Anketnog odbora koji bi ispitao poslovanje Narodnog pozorišta u Leskovcu u predhodne dve godine, jer ima sumnje u nezakonito poslovanje predhodnog direktora ove ustanove, što sadašnji direktor Stanko Grujić nije ni demntovao ni potvrdio.
Skupštinska većina odlučila je da se najpre ovim pitanjem pozabavi Gradsko veće i Gradska upravo kontrolom i nadzorom i ukoliko ustanove da ima potrebe onda se formira i Ankteni odbor.
Je’l ovo sada napad da se skloni pogled sa Biblioteke?
Kulturoooo, eve mee!
LKC, muzej i pozoriste, mogu bez trunke stida da predstavljaju grad ali je zato biblioteka na nivou seljacke zadruge. Svu zaposleni su na klupama i puse, fond knjiga je smesan a o digitalizaciji mogu da sanjaju… Da se neko odmah pokrene i reaguje na unapredjenju rada biblioteke.