Zamenica direktora Doma zdravlja Kuršumlija Biljana Petrović izjavila je danas da je od 13 dece koja su povređena kada se srušio ringišil u tom gradu, jedna devojčica životno ugružena i da se nalazi u indukovanoj komi, a da je četvoro dece stavljeno na opservaciju.
Kako je navela, sva deca koja su povređena u jučerašnjoj nesreći, do koje je došlo kada se otkačio deo konstrukcije ringišpila na platou pored autobuske stanice, gde se tradicionalno za vašar nalazi zabavni park, odmah su zbrinuta u Dom zdravlja Kuršumlija.
„Jedna devojčica je hitno upućena u Prokuplje, a nakon toga je zadržana u Nišu u Klinici za intenzivnu negu i rehabilitaciju zbog teških povreda i životne ugroženosti. Ostalih šestoro dece je zbrinuto u Zdravstvenom centru Prokuplje. Oni su stabilni, s tim što je dvoje dece nakon kraće opservacije vraćeno na kućno lečenje, a ostala četiri deteta stavljena su na opservaciju“, rekla je doktorka za K1 televiziju.
Preostalih šestoro dece koja su zbrinuta u Domu zdravlja Kuršumlija su nakon kraće opservacije u opštem dobrom stanju upućena na kućno lečenje, dodala je.
Prema njenim rečima, devojčica koja je životno ugrožena na licu mesta bila je bez svesti, u lošem opštem stanju, sa lošim vitalnim parametrima.
JKP Toplica: Luna park u Kuršumliji prošao sve provere tehničke ispravnosti
Direktor JKP „Toplica“ iz Kuršumlije, koje je nadležno za izdavanje gradskog prostora, Mladen Gilić, rekao je da je taj luna-park uredno prošao sve procedure provere tehničke ispravnosti.
„Vašar se organizuje po standardnoj i ustaljenoj proceduri, već decenijama unazad, na istom mestu, dva puta godišnje. Prilikom raspisivanja javne licitacije, uvek se traži atest o ispravnosti sprava, a za organizaciju i bezbednost učesnika, zadužen je zakupac. Sve preventivne mere su ispoštovane u celosti, a zbog čega je došlo do nesreće, ispituju i daće ocenu nadležni organi“, istakao je Gilić za Tanjug.
Saša Dragin, koji je već 33 godine vlasnik luna-parka na Zemunskom keju, kaže da ne postoji nikakva agencija niti institucija koja je zadužena za proveru bezbednosti rada objekata u luna parkovima.
„Mislim da je došlo do tehničkog zamora materijala, možda je stub pukao, možda nisu složili mašinu kako treba. Kada se organizuje vašar, vlasnici mašina odu u opštinu, traže dozvolu za površinu na kojoj će da rade, sve dok traje manifestacija. Opština im daje papire, oni montiraju svoje mašine i to tako funkcioniše“, objasnio je on za K1.
Prema rečima vlasnika luna-parka u Beogradu Aleksandra Županjevca, vlasnici su dužni da od opštine dobiju i atest o ispravnosti objekta, koji je deo Zakona o bezbednosti na radu, a odnosi se na dizalice i kranove koje kontrolišu ljudi koji imaju licence.
„To je neki vid tehničkog pregleda koji mi dobijemo. Atest se dostavlja lokalnim samoupravama ili organizatorima manifestacije. Naravno, kad to dostave, smatra se da je to sve regularno“, naveo je Županjevac.
On navodi i da je bilo razgovora sa nadležnima u gradskoj upravi da svaki luna-park u Beogradu mora da bude osiguran ogradom i da ima ulaz i izlaz.
On je dodao i da postoji inicijativa da se osnuje neka organizacija ili firma koja bi angažovala stručnjake da se bave organizacijom, nadgledanjem i bezbednošću luna-parkova.
Podsetimo, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je juče da su vlasnik ringišpila Zoran Ljubomirović i zakupac placa Jovan Nedeljković uhapšeni i sumnjiče se za teško delo protiv opšte sigurnosti.