Predstavnici opozicije su u Skupštini Srbije danas nastavili da kritikuju projekta „Jadar“ u vezi iskopavanja litijuma i da optužuju vlast da ga promoviše što vlast negira tvrdeći da opozicioni poslanici u nedostatku argumenata ne govore istinu.
Narodna poslanica iz Niša (SSP), inače rođena Leskovčanka, Jelena Milošević, govorila je o dozvolama za istražne radnje na teritoriji Nišavskog okruga.
Njen govor prenosimo u celosti:
“Još u julu uputila sam zahtev za informacijama od javnog značaja ministarki rudarstva i energetike Dubravki Handanović, a koji se tiče dozvola za istražne radnje na teritoriji Nišavskog okruga. Pitala sam vrlo precizno kome je i kada data dozvola za istražne radnje na teritoriji Nišavskog okruga, na koje se minerale odnosi i na kojim lokacijama. Ministarki se tada priviđao litijum i nisam sigurna da li se brecnula litijumu ili meni, ali ja litijum nisam ni pomenula što se i u zahtevu i u poslaničkim pitanjima jasno vidi.
Usledila je salva nečega što više liči na uvrede nego na odgovor, a potom i poziv da izvršim uvid jer ministarstvo nema tehničkih mogućnosti da mi dostavi tražena dokumenta. Pošto ja na uvrede ne reagujem, navikla sam od raznih lokalnih naprednjaka, uputila sam još jedan zahtev, još precizniji. Odgovor čekamo, za uvrede ćemo da vidimo.
Ali se dešava ono što sam pretpostavila – bušotine u Niškoj Banji nadomak vodoizvorišta “Studena”! Lokalitet za Istražne radnje – bušotine problematičan je iz više razloga:
– “Studena” je strateški važno vodoizvorište koje snabdeva skoro 100.000 stanovnika pijaćom vodom.
– Kvalitet vode na “Studeni” je jako visok, a još 2011. godine analize su pokazale da se voda može flaširati
– Niška Banja jednim delom “leži” na pijaćoj, a drugim na geotermalnoj vodi koja može da greje više od pola grada, a izlečila je na hiljade ljudi
– Niška Banja mora da postane i ostane banja, ni za 10, ni za 110 godina ne može se pretvoriti u rudnik sve i da je prebogata bakrom
– Svedoci smo zagađenja potoka i izvora širom istočne Srbije, recimo u Žagubici, usled istražnih radnji koje sprovode kompanije Dandi i ZiĐin, istražujući bakar i zlato.
– Opasnost od zagađenja vodoizvorišta usled bušenja nije jedina koja preti, bušotine mogu da utiču na izdašnost vodoizvorišta i da dovedu do potpunog presušenja. Drugim rečima, bušotine poput arterskih bunara spuštaju nivo vode, voda se sakuplja u njima umesto da izbije na površinu. Zar nam nije bilo dovoljno što je tokom letnjih suša pola Srbije bilo bez vode?!
– Ko tačno kontroliše poštovanje uslova koje su propisale nadležne institucije, ako znamo da na teritoriji Srbije ima samo ŠEST rudarskih inspektora?
– Ko garantuje da istraživanja neće uticati na kvalitet vode i izdašnost vodoizvorišta?
– Ko će da bude odgovoran ukoliko dođe do zagađenja vode ili presušenja vodoizvorišta?
– Sme li ministarka da pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću garantuje bezbednost vodoizvorišta?
– Sme li da se obaveže da je njena odgovornost ukoliko se desi nešto s vodoizvorištem?!
Ovo je samo deo razloga zašto se istražne radnje na potezu Gornja Studena – Bancarevo moraju zaustaviti.
I prestanite da spinujete da smo mi iz opozicije protiv svega, pa i protiv razvoja Srbije. Da hoćemo da zatvorimo sve rudnike, da smo protiv rudara. Ja zaista ne poznajem nikog, ne kažem da ne postoji, ali sam sigurna da ne sedi u ovoj sali s ove strane a da je protiv svih rudnika i razvoja Srbije. Takođe, ne poznajem nikog i verujem da u ovoj sali ne sedi niko ko je za to da Srbija postane rudarska kolonija i da ovde vršlja i buši ko kako hoće.
Apsolutno bi trebalo da se istražuje, da znamo šta imamo, ali tamo gde možemo i da ekspoatišemo i uz maksimalno očuvanje životne sredine. Sve i da Niška Banja leži na bakru i srebru, šta ćemo s tim? Tamo se ne mogu vaditi ni bakar ni srebro, a da se ne uništi voda. Šta nam onda tačno znači informacija da imamo minerale koje ne možemo da ekspoatišemo?! Rizikujemo vodu koju sigurno imamo, zbog mimerala koji možda imamo a koji sigurno ne možemo da ekspoatišemo.
Za kraj, naglašavam da dozvola za istražne radnje ističe 08.12.2024. godine. Od egzistencijalnog je značaja za grad Niš da se dozvola ne produži. Niš ne može bez vode i slobode. Nisam sigurna da li razumete koliko Nišlijama znači voda i da je Niška Banja bolna tačka svima nama, ali se nadam da nećemo morati da dokazujemo! Ovo su neka od vrela Studene. Nećete ni ovde kopati!