Grad Leskovac učestvovaće u subvencionisanju ugradnje nove stolatije u domove svojih sugrađana, izglasano je danas na sednici Odbora za energetsku efikasnost koji je održan u kabninetu gradonačelnika Leskovca.
“Po prvi put će se u Planu energetske efikasnosti za 2021. godinu naći, pored pregleda mera i aktivnosti koje će obezbediti efikasno korišćenje energije, uključujući i planove energetske sanacije, i održavanje javnih objekata u nadležnosti lokalne samouprave, energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova, planove korišćenja obnovljivih izvora energije, kao i svih drugih mera koje se planiraju u cilju efikasnog korišćenja energije. Kako je Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo Javni poziv za dodelu sredstava za finansiranje Programa energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova koji sprovode jedinice lokalne samouprave, grad Leskovac neće propustiti priliku da konkuriše na ovom Javnom pozivu“, kazao je gradonačelnik Goran Cvetanović, koji je istovremeno i predsednik Energetskog odobra.
Vest da će država subvencionisati ugradnju nove stolarije i da bi se za prozore od 1.500 evra bespovratno moglo dobiti 750, kod stotina hiljada domaćinstava brzinom munje postavila je pitanje ko će to moći i da dobije subvenciju.
Prvi, ali i jedni kriterijum je energetski pasoš. Iako na „prvu“ ovaj termin zvuči konfuzno, reč je zapravo o sertifikatu kojim se proveravaju energetska svojstva i efikasnost objekta, što bi u prevodu značilo koliko nam je na stanu izolacija u stanju da zadrži toplotu.
Primera radi, ako na dnevnoj sobi od 15 kvadrata imate balkonska vrata i dvokrilni prozor koji dihtuje tako da tokom cele zime morate i da ih“ušuškavate“ peškirima i krpama, onda računajte da ste visoko korirani. Ako pritom imate i ulazna vrata koja ne dihtuju, pa promaja vuče čak i kada je sve zatvoreno, bićete još bolje pozicionirani.
Praktično, fokus pri dodeli subvencija za stolariju mogao bi da bude na objektima koji se kotiraju na nižim stepenicima energetske efikasnosti. Konkretno to bi bilo ispod takozvanog C razreda koji je na trećem mestu od ukupno 8. Praktično na listi prioriteta bili bi sledeći razredi D, F I G, dok se A i B, pa i C ne bi uzimali za prioritete.
Važna informacija je i da sva novogradnja mora da ispuni kriterijume C kategorije, dok se za postojeće objekte očekuje da se nakon rekonstruktivnih radova, njihov energetski razred poveća makar za 1.
KO IZRAĐUJE ENERGETSKI PASOŠ?
Energetski pasoš izrađuje ovlašćena organizacija na osnovu energetskog pregleda objekta i izrađenog Elaborata energetske efikasnosti. Po svemu sudeći to će raditi državne komisije, ali i komisije lokalnih samouprava kako je predviđeno novim zakonom o energetskoj efikasnosti.
Za izradu energetskog pasoša potrebna vam je određena dokumentacija, i to dokaz o vlasništvu nad nekretninom i relevantna projektna dokumentacija objekta.
KAKO DA ODREDITE SVOJ ENERGETSKI RAZRED
Na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture stanovanje.gov.rs, nalazi se test energetske efikasnosti, koji se sastoji od 8 pitanja. U zavisnosti od toga koliko ste imali zaokruženih odgovora pod brojem 1, 2, 3, i 4 vaš objekat je svrstan u jednu od 4 kategorije.
Najviše zaokruženih odgovora pod 1 vaš objekat svrstava u energetski razred „C“ ili više, što znači da zadovoljavate propisane standarde. Najviše zaokruženih pod 2 vas svrstava u razred „E“ ili „D“, pod 3 u razrede „F“ ili „E“, i najviše pod 4 vas svrstava u razred „G“ ili najlošiji energetski razred.
U okviru rezultata testa se nalaze i predlozi građevinskih mera i načina kako da sanirate svoj objekat, ali kao što stoji u napomeni svrha testa je samo upoznavanje sa unapređenjem energetske efikasnosti. Precizni proračuni zavise od mnogo više faktora.
NA JESEN PRVE SUBVENCIJE
Podsetimo, resorna ministarka Zorana Mihajlović najavilaje da je osnivanje Uprave za finansiranje i podsticanje energetske efikasnosti planirano za jun mesec ove godine. Pravo na ovu pomoć imalo bi oko tri miliona domaćinstava. Do leta bi trebalo da se krene sa prvim javnim pozivima, što znači da bi na jesen bilo već konkretnih rezultata. Prema planu, do kraja godine, novu stolariju imalo bi oko 10 odsto domaćinstava.
Računica govori da bi vlasnici prosečne nekretnine, od države mogli da dobiju i do 750 evra. Prakično, za stan od 60 kvadrata za zamenu stolarije potrebno je oko 1.500 evra. Četvrtina novca, odnosno 25 procenata bi došlo iz Uprave za energetsku efikasnost bespovratno, 25 procenata bi trebalo da dođe iz jedinice lokalne samouprave, a 50 procenata (750 evra) od samog domaćinstva.
Javni pozivi biće organizovani preko opština, a procenu troškova zamene stolarije radiće zajedno državne i komisije lokalnih samouprava.
Država će napraviti i posebne programe za socijalno ugroženo stanovništvo kako bi i oni moglo da zamene stolariju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.