Malopre ste rekli da priznanje, kad neko prizna krivično delo, da taj mora da bude osuđen i to ste dobro shvatili, ima po nešto što i vi možete da shvatite. Ne znam kako ćete da objasnite da čovek u Leskovcu, vaš visoki partijski funkcioner i dan-danas hoda kroz državne ustanove, koji je bio u pritvoru, čiji je saučesnik svedok saradnik i priznao krivično delo, posle tri godine ili dve vođenja postupka je oslobođen, kazao je juče na zasedanju Republičkog parlamenta opozicioni narodni poslanik Iz Leskovca Nebojša Cakić.
Na dnevnom redu je pet tačaka, pre svega su to predlozi kandidata za izbor članova Visokog saveta tužilaštva i Visokog saveta sudstva koje bira Narodna Skupština. Pred poslanicima se nalazi i predlog odluke o izboru Saveta Državne revizorske institucije, zatim predlog odluke o izboru Zaštitnika građana.
“Dakle, u vašem sistemu sve može da bude, a ne mora da znači, što bi mi rekli u Leskovcu, ali ovo je sušta istina”, poručio je Cakić.
Što ste tiče javnog pravobranioca, kako je naglasio, o njemu sude rezultati rada.
“Dakle, ne možemo da pričamo o tome šta će biti, nego šta je bilo. Ono što je za mene važno je da je gospodin pravobranilac doživeo to da alijansa 101 nacionalne organizacije oceni da on ne radi dobro svoj posao, da je godinu dana naša Agencija bila van sistema zato što je čovek loše radio. Za pametne ljude je to sasvim dovoljno. Takođe, kada govorimo o slučajevima, mnogi su pričali o pojedinačnim slučajevima i ja ih ne bih pominjao. Ja ću pomenuti jedan slučaj o kome sam pričao i na samom Odboru, a to je da i gospodin Zaštitnik građana se izvinio i meni i građanima Leskovaca, jel znate zašto? Zato što su korisnici socijalne pomoći bili prinuđeni da plaćaju po 40.000 na ime donacija za kampanju SNS-a i zbog toga, to odlično znate, vođen je krivični postupak i oslobođen je SNS zbog zastarelosti, a gospodin Zaštitnik građana se izvinio zbog toga što nije pokrenuo postupak”, rekao je.
Cakić je poručio da bi Zaštitnik građana trebalo u budućnosti da pokrene postupak da zaštiti predškolsku decu, đake i penzionere koji žive u Beogradu i koji žive u unutrašnjosti Srbije.
“Kakva je to pravda, kakvo je to poštenje kada ti ljudi u najbogatijem gradu u Srbiji imaju vanredne prihode, dok ostatak Srbije sa mnogo manjim prihodima nema te prihode za te najugroženije kategorije stanovnika? To, kažem, svedoči o vama i o vašoj pravdi, odnosno mi znamo o čemu se radi – radi se o tome da će biti beogradski izbori upravo donacija, pošto onako više ne može živih para na ruke. Sada mora da se radi na drugačiji način, a to je, što bi rekla jedna vaša poslanica, pare su završile u nečijim džepovima – da, te pare upravo odlaze iz državnih institucija, pa na takav način se vraćaju”, zaključio je on.