Prema najavama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u junu mesecu nas očekuje čak 25 kišnih dana, a ukupna prognozirana količina za ceo mesec je od 94 mm, koliko će pasti i u Nišu, Leskovcu i okolini.
To znači da će kod nas da se nastave česte padavine u vidu pljuskova i grmljavina, odnosno, zadržaće se vlažna i nestabilna vazdušna masa koja je i u prethodnom periodu uslovljavala česte padavine.
“Oko 5. juna biće stabilnije uz ređe pljuskove i maksimalne dnevne temperature do oko 27 stepeni, a vrlo je izgledno da već posle 7. juna sledi nov period vrlo nestabilnog vremena”, predviđaju prognostičari.
Iz RHMZ poručuju da na snazi narednih dana ostaju žuti i narandžasti meteo alarm, kako zbog pojave grmljavinskih procesa, tako i zbog lokalno velike količine padavina za kratko vreme.
Prognostičari upozoravaju da će pljuskovi i grmljavina lokalno biti obilniji uz pojavu grada i uz veliku dnevnu količinu padavina, od 20 do 50 mm u zoni najintenzivnijih pljuskova, a ponegde i više.
Velike količine padavine prethodnog meseca povećale su i nivo reka u Srbiji, a pošto se kišni period nastavlja potrebno je biti na oprezu, naročito u prvom delu juna.
U Leskovcu bez opasnosti od poplava
Svih 28 kritičkinih tačaka utvrđeni anaslizom terena trenutno su bez problematako da na teritoriji grada Leskovca nema opasnosti od poplava, rečno je pre neki dan na sednici Štaba za vanredne situacije.
Do poplava može doći jedino ako velika količina padavina bude skoncentrisana na teritoriji užeg centra grada, gde voda neće moći da otekne kroz kanalizacione kapacitete, kao što se to dogodilo sinoć u Nišu.
„To su takovzvane ‘urbane’ poplave. Što se tiče opreme, i u tom segmentu smo apsolutno spremni. Imamo dobru saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Sektorom za vanredne situacije, kao i sa Vojskom Srbije“, tvrdi šef Odeljenja za opštu upravu i zajedničke poslove Milan Popović.
Za redovno održavanje vodotokova u ovoj godini predviđena su sredstva u iznosu od blizu 35 miliona dinara za 10 lokacija.
„Od svih ovih lokacija izdvojio bih dve, a to su radovi na čišćenju dela korita Tulovske reke u dužini od 7,4 kilometara za šta je potreno nešto više od 7 miliona dinara i radovi na kanalu Bučan bara na putu Leskovac – Vlasotince 10,6 kilometara i vrednost radova je 18,7 miliona dinara“, najavljeno je.
U narednih dvadesetak dana izabraće se izvođač radovaradova i krenuće ovi radovi.
Tek nas ocekuje nestabilno vreme, vise ni leto nece biti sto je bilo