Još jedan vreo dan je pred nama, da li će nam celo leto biti tropsko i kako da se sačuvamo od dehidracije i toplotnog udara, ali i šta da radite ukoliko ste hronični bolesnik razjašnjavaju meteorolog Nedeljko Todorović i doktorka Milena Turubatović.
Ekstremno visoke temperature ne traju dugo, kaže meteorolog Nedeljko Todorović, visoke temperature su u trajanju od nekoliko dana, sedam do deset, te veruje da je mala verovatnoća da će celo leto biti ovako, već da će doći do postepenog zahlađenja.
Todorović je za „150 minuta“ rekao da je 18. juna 1918. izmerena maksimalna temperatura od 38,0, a da je sada 24. juna taj rekord prevaziđen sa 38,7 stepena celzijusa, objasnio je da vrednosti jesu natprosečne, ali da nam ovo govori da je i ranije bilo toplo.
Najugroženiji jesu svakako hronični bolesnici i deca.
„Oni treba najviše da se čuvaju tih temperaturnih razlika, stariji će imati najviše tegoba, jer je njihova ravnoteža već narušena, zato moraju da prate savete stručnjaka, piju redovno svoje terapije, legnu na vreme i izbegavaju najtopliji deo dana. U slučaju pojave nekih simptoma, neka se obavezno jave lekaru i da ne rade na svoju ruku, dešavaju se i glavobolje, umor i razdražljivost“, rekla je Milena Turubatović.
Dodala je još i da su „najveći problem kod visokih temperatura sunčanice i toplotni udari, bebe i mala deca su osetljiviji, jer je njihova termoregulacija još uvek nerazvijena u donosu na odrasle”.
Ona upozorava da sa decom ne treba biti napolju u najtoplijem delu dana, svega 10 minuta je dovoljno da kod njih dođe do toplotnog udara. Stoga je jako bitno da bebe i deca do dve godine budu u provetrenim prostorijama, sa rashlađivanjem, nikako ih ne pretopljavati.
Doktorka podseća i ostale građane da napolje izlaze u vreme hladovine, koliko je god to moguće, da nose sa sobom flašicu vode, kačkete I šešire, da se hrane zdravo, jedu voće i povrće i izbegavaju alkohol I kafu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.