Organizacija civilnog društva posvećena razvoju demokratske kulture i građanskog aktivizma CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost) zatražila je danas od svih nadležnih institucija da zaštite aktivistkinje Udruženja “Žene za mir” iz Leskovca zbog upućenih pretnji nakon što su javno dovele u pitanje legitimitet otvaranja Kancelarije za zaštitu žrtava nasilja kojoj je grad Leskovac dodelio sredstva iz budžeta, a na čijem čelu je čovek koji je dva puta osuđivan za nasilje u porodici.
Podsetimo, predsednica Udruženja građana “Žene za mir” Ljiljana Nešić i njena saradnica Marija Trajković prijavile su leskovačkoj policiji juče niz pretnji i uvreda, ali i sajber napada sa kojima se suočavaju nakon otkrivanja takozvane SOS afere u ovom gradu.
„Puno pričaš; Jeb…mo te; Znam da živiš sama; Znamo da imaš ćerku; Znamo da imaš unuke“ – samo su neke od rečenica koje su za sada nepoznati muškaci Ljiljani Nešić i Mariji Trajković dobacivali nasred ulice u po bela dana tokom prethodne dve nedelje.
CRTA je druga organizacija civilnog društva koja je reagovala povodom jezivih pretnji nakon što se oglasila i međunarodna organizacija za zaštitu branitelja ljudskih prava Front Line Defenders, koja takođe traži hitnu zaštitu aktivistkinja.
“Dajemo punu podršku hrabrim aktivistkinjama Žene Za Mir iz Leskovca koje su zbog beskompromisne borbe za zaštitu žena – žrtava porodičnog nasilja i same postale žrtve zastrašivanja, pretnji i cyber napada. Institucije moraju da reaguju i da ih zaštite”, napisali su iz Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost.
Podsetimo, otvaranje SOS offisa u Leskovcu je najpre diglo veliku prašinu jer je bilo najavljeno da će svečanosti prisustvovati ministarka Zorana Mihajlović. Međutim, ona se nije pojavila.
Takođe, sve relevantne institucije koje se bave problemom nasilja u porodici ogradile su se od formiranja ove kancelarije, a prvi Centar za socijalni rad.
POVEZANO:
“Mi nemamo nikakvu saradnju sa pomenutim udruženjem, a zvanično nismo ni obavešteni o otvaranju te kancelarije. I da smo zvanično obavešteni ne bi se odazvali tom pozivu jer nismo dobili nikakvu informaciju o tome da li je to udruženje licencirano od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja, a vezano za poslove socijalne zaštite. Takođe, tvrdim da ni jedan stručni radnik Centra za socijalni rad nije uključen u bilo kakvu aktivnost tog udruženja i rada kancelarije, a ako i bude, biće zakonski sankcionisan”, kazao je za Rešetku direktor ove institucije Predrag Momčilović.
Inače, na svečanom otvaranju SOS offisa, aktivisti Udruženja U-TiM su priznali da nemaju potrebne sertifikate za obavljanje stručne pomoći žrtvama nasilja.
Zatim je ugledna leskovačka socijalna radnica i psihoterapeutkinja Marina Stefanović Momčilović, koja je na otvaranju SOS offisa navedena kao deo tima koji će pružati pomoć žrtvama nasilja, demantovala tu i tvrdila da je njeno ime zloupotrebljeno, a zatim je isto učinila i psihiološkinja Katarina Bogdanović.
Miodrag Stanković, zakonski zastuipnik Udruženja U-TiM je na otvaranju nabrojao i druge navodne saradnike, poput psihologa Aleksandra Spasića, advokate Vladimira Stojanovića i Filipa Nešića, kao i lekara Slavišu Stojića.
Nakon objavljenih novinskih članaka o otvaranju ove kancelarije, Stanković je u desetak dopisa, ali i komentarima na društvenim mrežama, vređao novinare koje je sam pozvao na otvaranje iste, kao i članice Udruženja “Žene za mir” iz Leskovca (pri kome već dugi niz godina funkcioniše SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja). Takođe, u svojim dopisima vređao je i direktora Centra za socijalni rad u Leskovcu Predraga Momčilovića, nazivajući ga neznalicom.
Nedelju dana nakon prvog teksta da su osuđenom porodičnom nasilniku dodeljena sredstva za otvaranje SOS kancelarije, ali i činjenice da je taj isti čovek deo radne grupe koja radi na izradi novog Zakona u borbi protiv nasilja, oglasio se gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je za BBC kazao da se novac dodeljuje udruženjima, a ne pojedincu.
„Udruženje mora da ima psihologa, pedagoga i psihijatra ili šta je sve propisano i uvek se gleda tim. Verovatno se komisija, koja je odlučivala, vodila time da je bolje da postoji više udruženja za pomoć ženama, nego da jedno ima monopol“, kazao je Cvetanović.
BBC prenosi i to da je Cvetanović uveren da će neke mere da se preduzmu, ako se utvrdi da je tačno sve što navode mediji.
„Siguran sam da će ljudi koji su zaduženi za to da istraže i ako je neka nepravilnost da se traži ili brisanje tog ili promena zastupnika. Iskreno, za pomoć ženama žrtvama nasilja isplata od 250.000 je po meni minimalna“, kazao je prvi čovek Leskovca.
Udruženje građana Žene za mir je organizacija za ljudska prava osnovana 2007. godine u Leskovcu, Srbija. Organizacija za ljudska prava vodi telefonsku liniju za žene i djecu žrtve nasilja u porodici i radi na osnaživanju žena koje su preživele. Njihova misija je da promovišu, obrazuju i štite prava žena, uz posvećenost izgradnji mira i nenasilja. Ljiljana Nešić je braniteljka ljudskih prava i predsednica Građanskog udruženja Žena za mir, Marija Trajković je braniteljka ljudskih prava i koordinatorka SOS telefona.