Lokalne moćnike nema ko da kontroliše, iako se u malim sredinama sve zna. Nekada su oni proizvod vladajuće stranke, a nekada su poznatiji od same stranke na lokalu. Jedan od najboljih primera za to, prema navodima Insajdera, jeste predsednik najmanje i najsiromašnije opštine u zemlji – Crne Trave.
U prvoj epizodi serijala „Lokalno jače, globalno bolje“ Insajder se bavi time zbog čega su danas, ogledalo Srbije, lokalni moćnici i nemoćne institucije.
Insajder navodi i primere – od Dobrivoja Budimirovića Bidže višegodišnjeg gradonačelnika Svilajnca preko Živorada Milosavljevića Žike iz Sopota do Slavoljuba Blagojevića koji se na čelu opštine Crna Trava nalazi od 2001. godine.
Slavoljub Blagojević na čelu opštine Crna Trava nalazi se od 2001. godine, i jedan je od prvih političara sa juga Srbije koji je stavljen pod istraživački tim novinara Insajdera u okviru novog serijala “Insajder na lokalu: Lokalno jače – Globalno bolje”.
U prvoj epizodi, koja je emitovana sinoć na ovoj televiziji, kaže se da je Blagojević za to vreme promenio četiri stranke, a da je uvek podržavao stranke koje su na republičkom nivou bile na vlasti.
“Bio je u Novoj demokratiji, Demokratskoj stranci Srbije, Pokretu Snaga Srbije i sada je u srpskoj naprednoj stranci. Na poslednjim izborima u decembru, dobio je šesti po redu mandate za predsednika opštine”, podsećaju iz Insajdera.
A kako on sam to komentariše, pogledajte u prvoj epizodi novog istraživačkog serijala:
Novi serijal “INSAJDER NA LOKALU” otvara emisija koja istražuje ko upravlja opštinama i gradovima, a ko šefuje? Ko vlada, a ko gospodari? Ko se koga plaši – građani vlasti ili vlast građana? I zašto NE – svi zajedno zakona i institucija? Od 23. aprila, utorkom u 21 sat, novi serijal „INSAJDER NA LOKALU“.
- Druga epizoda biće posvećena Leskovcu i emitovaće se narednog utorka, 30. aprila, u 21 čas
“Vreme je za istinu, vreme je za pravdu” stihovi su koji su obeležili političku borbu u Srbiji od trenutka uvođenja višepartijskog sistema. Vlast je odlazila u opoziciju, opozicija je dolazila na vlast, ratovi su menjali granice zemlje, zemlja je menjala ime.
U poslednjih 30 godina sve se menjalo ali su zahtevi onih koji su opozicija u trenutku kada se raspisiju izbori – ostajali isti.
Sloboda medija i obezbeđivanje fer i poštenih izbora. Obećanja su uvek obuhvatala i brigu o građanima i transparentnost. Po stupanju na dužnost zaklinjali su se Ustavu i zakonima, i obećavali da će služiti građanima Srbije, ali i istini i pravdi.
Kada opozicija postane vlast – i zahtevi i obećanja i zakletve, prestaju da budu bitni i tako u krug. Niko ih nikada ne ispuni.
Danas je taj krug zatvoren jer vlast na svim nivoima ima praktično jedna stranka.
Na papiru ostaje i podela vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku kao i institucionalna decentralizacija.
Zaboravlja se da vlast podrazumeva i moć i odgovornost. Nedostatak kontrole obezbeđuje moć pojedincima.
Zato su danas, ogledalo Srbije, lokalni moćnici i nemoćne institucije.