Istraživanje nevladine organizacije Praksis (Praxis) pokazalo je da deca i civilno drušvo nisu u dovoljnoj meri uključeni u kreiranje lokalnih politika u Srbiji, saopšteno je danas.
Ta organizacija je u okviru projekta „Sutra počinje danas“, koji finansira Evropska unija, istraživala transparentnost odluka lokalnih samouprava u Bujanovcu, Leskovcu, Kraljevu, Surdulici i Zemunu.
Koordinatorka za javne politike i istraživanje Praksisa Marija Dražović je na konferenciji za novinare rekla da se pokazalo da lokalne samouprave objavljuju odluke o budžetu, ali da mnogi podaci nedostaju, kao i da se informacije o javnim nabavkama sporo ili uopšte ne objavljuju.
„Pozivima za javne rasprave se građani jedino uključuju u kreiranje lokalnih politika“, rekla je Dražovićeva.
Istakla je da je civilni sektor nezainteresovan za saradnju sa javnim vlastima u kreiranju lokalnih politika.
„Predstavnici civilnog društva su u intervjuima rekli da se javne rasprave u vezi sa planiranjem, izgradnjom i zaštitom životne sredine formalno sprovode zbog zakonske obaveze“, dodala je ona.
Ona je ukazala da se na javnim raspravama komentariše „praktično gotov dokument“ gde nema prostora za izmene.
„Često učešće u izradama lokalnih politika uzimaju različiti saveti čiji je uticaj ograničen, a sporadično i građanske inicijative. Mesne zajednice su najčešće spona između vlasti i građana“, dodala je Marija Dražović.
Kako je navela, jedini vid iskazivanja potreba i stavova dece je učenički parlament koji sarađuje sa Kancelarijom za mlade.
Koordinatorka Praksisa za prava deteta Nevena Marković je kazala da su organizovane obuke u cilju otklanjanja diskriminacije i jačanja dečje participacije u aktivnostima lokalnih vlasti.
„Sprovodili smo radionice sa decom da bi naučila kako mogu da učestvuju u kreiranju lokalnih politika. Sa njima se radilo na teme ljudskih prava i ciljeva održivog razvoja“, rekla je Markovićeva.