Nijedna kazna neće vratiti Nađu, ali ako nju nismo mogli da sačuvamo od Aleksandra Milića, činimo sve da podignemo bezbednost dece u saobraćaju i zaštitimo ih od bahatih vozača, kaže Jelena Tasić, majka 11-ogodišnje Nađe, žrtve saobraćajne nesreće u lebanskom selu Šilovo.
Veće Apelacionog suda u Nišu, 8. novembra je raspravljalo o žalbama na kaznu od 6,5 godina, koju je za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja i nepružanje pomoći, dobio vozač automobila Aleksandar Milić. Njome nisu bili zadovoljni ni opštinski javni tužilac, ni branioci optuženog. Kazna je preinačena na 8 godina:
„Mi, kao roditelji, nismo mogli da prsustvujemo sednici Veća, a pisanu odluku dobili smo pre par dana. Iako je kazna veća, ne možemo reći da smo zadovoljni, jer naše Nađe više nema, a on je dobio plaćen starački dom sa ambulantom, teretanom, bazenom. Biće u modernom zatvoru otvorenog tipa, po ugledu na one u EU, imaće pravo na vikende i odmore i služiće 2/3 kazne. Naše dete neće završiti školu, igrati folklor, neće plivati, igrati odbojku, odrasti, udati se….“, kroz suze konstatuje Jelena Tasić.
Da nije prekoračio brzinu i da je pružio pomoć devojčici, Nađa bi bila povređena, ali bi bila živa, dodaje.
„Umesto toga on je negirao krivicu i pokušao da je svali na nedužno dete. I tokom postupka su on i njegova porodica nastavili sa provokacijama i torturom, a vrhunac je bila prijava za oslikan mural na zidu našeg dvorišta, jer im smeta Nađin pogled, koji ih prati kada svakodnevno tuda prolaze.Optuživali su nas da smo “namestili“ postupak, potplatili tužioca, sudije, veštake, uništili tragove na licu mesta…. Kao da nam nije bio nanet dovoljno veliki bol, s kojim smo se jedva nosili, morali smo da se suočavamo gotovo svakodnevno sa gomilom laži. Eto o kakvom se čoveku radi“.
I dok, u dubokoj žalosti, nastavljaju da žive sa svojom nesrećom, Nađini roditelji su uključeni u aktivnosti Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju, kojima se iniciraju izmena zakona i stvaranje preduslova za podizanje nivoa bezbednosti dece u saobraćaju.
„Samo ove godine je u saobraćajnim nesrećama poginulo 10-oro, a povređeno 122-oje dece. Neophodna je promena regulative u ovoj oblasti, važno je da ceo pravosudni sistem shvati koliko značajnu ulogu ima u kreiranju poruke bahatim vozačima. Nema kazne kojom se može nadoknaditi život vašeg ili bilo kog deteta, ali ako znaju sa čime se mogu suočiti u slučaju izazivanja nesreće sa povređivanjem deteta ili smrtnim ishodom, razmisliće da li će poštovati brzinu i druge propise“.
Poslednji u nizu sastanaka, koji su sa predstavnicima relevantnih institucija imali članovi Udruženja, bio je onaj sa predsednikom Srbije, početkom novembra:
„Između ostalog, tražili smo i formiranje službe za stalnu pomoć psihologa pri domovima zdravlja u Srbiji, a predsednik Vučić je istakao da će od nove skupštinske većine tražiti izmenu Krivičnog zakonika, kojom bi kazna za izazivanje saobraćajne nezgode sa smrtnim ishodom po dete ili više lica, bila preinačena sa sadašnjih od 2-12, na 5 do 20 godina. On je posebno istakao da će predložiti da se onima koji počine krivično delo protiv bezbednosti saobraćaja, koje za posledicu ima povredu ili smrtni ishod deteta, trajno zabrani upravljanje vozilom. Nađu nismo uspeli da sačuvamo, ali ćemo nastaviti sa iniciranjem oštrije kaznene politike za bahate i nesavesne vozače, kako bismo zaštitili ostalu decu u saobraćaju“, poručuje Jelena Tasić.
S.Stojiljković
Još jedan pokazatelj da je u Srbiji sve naopako.Kada ukradeš materijal za temelj ne možeš kasnije da zidaš soliter iznad.Jadno je to dete i roditelji a ovde su siledžije zaštićeni i privilegovani zato se i bahati jer su to obično ljudi za manjkom svega u svom karakteru.
Srbija mora da nestane jer je sve naopako.