„Mi se bavimo ljudima koji su decenijama na političkoj sceni ove zemlje, koji su vrlo značajni i utiču na naše živote. Neki mladi ljudi vrlo malo ili ništa ne znaju o nekima od njih. I važno je za njih da ih upoznaju, da znaju ko su oni“.
Ovako je novinarka Jovana Polić opisala serijal emisija koji su podigli veliku prašinu u javnosti, a koji se emituju na televiziji N1, a koji je rađen po istoimenom rukopisu Slaviše Lekića i istoimene knjige “Junaci doba zlog, i to je njegov izbor.
Nikako slučajno, u ovom serijali su “Junaci doba zlog” političar Ivica Dačić i pevačica Svetlana Ražnatović, oboje naše gore listovi, što je svima opšte poznato, rođeni u malenoj Žitorađi kraj Prokuplja.
Prvi je čovek koji je 30 godina na političkoj sceni ove zemlje, a na jednoj drugoj – prod krilima kriminalaca, ratnih osuđenika, ubica, ali i političira naizgled samo obična pevačica.
Političar i pevačica se poznaju još od vremena kada su bili daleko od slave i javnog života, čak su i istu školu pohađali. U poznatoj tv emisiji Ceca je zahtevala od Ivice da konačno prizna da je ona od njega mlađa 7 godina i da nisu išli u isto odeljenje kako se dugo mislilo.
A ono što se desilo kasnije u njihovim životima, ali što je znatno uticalo i na naše, uglavnom je poznato, često prećutkivano, namerno zaboravljano, spinovano, ulepšavano.
“Iako važi za najvećeg političkog preletača, a da stranku nikad nije promenio, Ivica Dačić je od svojih političkih začetaka apsolutno dosledan samo tome – da bude na funkciji. Kako je izgledala politička karijera čoveka koji je pre tri decenije postao prvi predsednik mladih socijalista Beograda, a danas je predsednik Skupštine Srbije”, piše N1 u najavi emisije u Ivici Dačiću.
Iako je druga emisija izazvala buru u javnosti pre nego što je preksinoć emitovana na N1, zbog zahteva advokata folk pevačice Radomira Munižabe da se „Srpska majka“ ne emituje, jer su „dosadašnji junaci serijala prikazani u negativnom kontekstu“, te da se ništa u vezi sa njom ne može objavljivati bez njene izričite saglasnosti, budući da je „zaštitila žig, lik i delo“, Cecin pravni tim juče nije tužio autore serijala „Junaci doba zlog“, ni televiziju na kojoj je prikazana sporna epizoda.
Svetlanina najveća rivalka Jelena Karleuša se oglasila na insta-storiju, povodom emisija koja se bavila likom i delom njene koleginice, sa kojom vodi nekoliko sudskih sporova. Karleuša je, u svom stilu, nabrojala da je Ceca, kako je navela, „blizak saradnik ubica, otmičara, ratnih zločinaca, ubica premijera“:
“Spisak je stravičan. Imala sam mu*a da 20 godina javno govorim o tome, dok su me plaćeni mediji satanizovali i zabranjivali. Zabranjuju me i dalje, ali sada mogu samo da ga du*aju. Sada, kada je njeno prošlo i kada je nebitna, ne želim da učestvujem u bolnom padu te žene, ali ga je, svakako, zaslužila”.
https://www.youtube.com/watch?v=8fGgWS5-JDI
Žitorađa, mala opština na jugu Srbije, poznata je najviše po tome što su u njoj detinjstvo i mladost proveli predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i najveća srpska estradna zvezda Svetlana – Ceca Ražnatović. Žitorađani su razočarani jer njihove slavne nekadašnje komšije nisu nimalo pomogle da se Žitorađa razvija i da u se u njoj zaposle mladi.
Statistički podaci govore da je Žitorađa jedna od opština u kojima se najduže živi u Srbiji. Podaci govore i da je ovo mesto poslednjih deset godina izgubilo 1.800 stanovnika, uglavnom mladih, jer ovde nemaju nikakvu perspektivu za život.
“Sam Dačić je prošle godine na predizbornom mitingu SPS rekao da se Žitorađa nije mnogo promenila od kad je on otišao. A to je bilo osamdesetih godina prošlog veka. Žitorađa je gotovo mrtva, ne radi nijedna fabrika, nemoguće je naći posao..”, pisao je Blic.
Na prvi pogled čini se da u Žitorađi sve vrvi od života, jer je u glavnoj ulici i na skveru bilo dosta ljudi, ali je razlog tome što je sreda pijačni dan. Drugim danima je potpuno drugačije. Kao iz nekih davnih vremena, neretko glavnim putem prolaze krave i konji koje vuku zaprežna kola.
Žitorađani svoje poznate komšije ne viđaju, ali svi znaju gde se nalazi Cecina kuća, kao i to da su Dačićevi roditelji prodali kuću i da više ne žive u Žitorađi.