Opomena Agencije za sprečavanje korupcije gradonačelnici Niša umesto da smanji, samo pospešuje sukob interesa i korupciju javnih funkcionera, tvrdi narodna poslanica Tamara Milenković Kerković.
Kako navodi, odluka o najblažoj meri – meri opomene, i to bez objavljivanja – koju je gradonačelnici Niša izrekla Agencija za sprečavanje korupcije za povredu obaveze da prijavi očigledni sukob interesa iz čl. 40. st.1. i čl. 42. st.1.i st.2. Zakona o sprečavanju korupcije je odluka koja umesto da spreči, čini upravo obrnuto – favorizuje sukob interesa kao oblik korupcije javnih funkcionera.
“Isto je bilo i sa odlukom Prekršajnog suda u Nišu, kojom je za slupanu službenu ‘škodu’ gradonačelnica Sotirovski osuđena sa nekoliko hiljada dinara. Sa druge strane, protiv mene kao potpredsednika opozicione stranke i narodnog poslanika se i dalje vodi besmisleni postupak pred Prekršajnim sudom u Nišu za organizovanje decembarske blokade saobraćaja sa zaprećenom kaznom od nekoliko stotina hiljada dinara”, ističe Kerković.
Ona napominje i to da odluka o meri izrečenoj gradonačelnici Sotirovski nije ni objavljena na sajtu Agencije, pa kazna nema baš nikakvo dejstvo, ni preventivno ni represivno.
“Poruka Agencije , u slučaju ‘tašte Sotirivski’ je da je funkcioner na vlasti nedodiriv i da može da krši zakon i bogati sebe i svoju porodicu bez posledica. Međutim, i da je Agencija izrekla strožu meru – preporuku za razrešenje sa javne funkcije – jasno je da ni ta mera ne bi bila efikasna jer je i kolega gradonačelnice g. Nenad Stanković, sa merom Agencije za razrešenje sa funkcije iz 2014. godine uprkos tome, imenovan za člana Gradskog veća, baš na predlog gradonačelnice. Agencija, čak, nije primenila ni mogućnost novčane sankcije iz čl. 103. st.2 da za prekršaj javnog funkcionera izrekne gđi Sotirovski novčanu kaznu od 150.000 dinara. A i ta kazna i da je izrečena je u odnosu na koristi stečene „jeftinim stanom za zeta“ takođe je minorna i čist je bezobrazluk. Zbog toga smatram da ovakva praksa Agencije umesto da sprečava – pospešuje korupciju i čini funkcionere na vlasti nedodirivim. Moralna sankcija, poput opomene, za nemoralne ljude ne znači ništa”, piše Kerković.
Kako navodi u saopštenju, od kako je postavljena za gradonačelnicu Niša, Sotirovski je postala etalon za nemoralno i besramno ponašanje javnog funkcionera.
“Da je živ, Nušić bi danas pisao ‘Gospođu gradonačelnicu’. Opšte je poznato da je gđa Sotirivski od stupanja na javnu funkciju sopstvene i interese svoje porodice, bez imalo stida, i u mnogo primera, uvek stavljala ispred opšteg i javnog interesa koji je po zakonu dužna da štiti. Zato i dobija od Dveri Niš svake godine „Gran pri beščašća“. Jeftin stan subvencionisan do tržišne cene novcem svih Nišlija je samo jedan od primera njenog nemoralnog i očito koruptivnog ponašanja. Bogaćenje na račun siromašnih Nišlija i javne svojine je modus operandi gđe Sotirovski i u vreme kada je, još kao malo poznata novinarka, a zahvaljujući pomoći funkcionera prethodne vlasti i fiktivnim pravnim poslovima stekla ogroman stan u Nišu. I nakon postavljenja za gradonačelnicu svoj je položaj iskoristila da unapredi poslovni i materijalni status članova porodice, bivšeg supruga i zeta. O njenom odnosu prema javnom interesu govori i isticanje činjenice u postupku pred Agencijom da ‘nije znala’ da je zet konkurisao kod Gradske stambene agencije za jeftini stan i da će ako se utvrdi da je prekršila Zakon – a Zakon jeste prekršila – od stana odustati. Od stana nisu odustali – kao što vidimo”, dodaje se u saopštenju narodne poslanice.
Kerković najavljuje da će kao narodni poslanik uložiti inicijativu u Skupštini za vanredni izveštaj Agencije za sprečavanje korupcije u slučaju gradonačelnice Sotirivski i tražiti preispitivanje ove odluke i primenu teže sankcije i novčane kazne.