Projekat, kojim se promovišu i na delu demonstriraju zaštita životne sredine, inkluzija i samoodrživost, sprovodi Udruženje osoba ometenih u razvoju “Naš svet“, finansira ga Japan Tabaco International sa ciljem da se jedan broj osoba iz marginalizovanih društvenih grupa obuči, a potom i zasnuje radni odnos.
Koordinatorka Gordana Mihajlović, za Rešetku otkriva kako je ovaj zanimljiv program stigao u Leskovac.
„Priča počinje u Japanu, koji ima nacionalni projekat za svoje penzionisane građane.Dugog su životnog veka i vrlo su vitalni, pa se došlo na ideju da upravo oni širom sveta volonterski promovišu stare zanate svoje zemlje, što je, u našem slučaju ručna izrada papira. Sponzor ovog projekta je Japan tobaco international i ova kompanija je donirala mašine koje se koriste u postupku izrade i obezbedila sredstva za početnu proizvodnju“, kaže ona.
U projekat se najpre uključilo matično udruženje “Naša kuća“ iz Beograda, a tokom prošle godine, formirani su ogranci u šest gradova, među kojima je i Leskovac.
„Obuka je završena i troje mladih ljudi, već je počelo probni rad, jer se još uvek edukuju, ali sati provedeni ovde smatraju se i radno-rehabilitacionom terapijom. Reč je o osobama sa smetnjama u razvoju, uglavnom iz spektra autizma. Luka Apostolović, Isidora Jovanović i Uroš Stamenković već su toliko napredovali u savladavanju tehnike, da su gotovo spremni za puno radno angažovanje, koje je krajnji cilj projekta. Trenutni kapacitet nam je četiri do šest odoba, pa pored troje pomenutih, očekujemo uključivanje još par osoba koje su nas kontaktirale“.
U svojim prostorijama, u ulici Svetozara Markovića, članovi Udruženja ručno proizvode papir od praznih kutija za cigarete.
„Sirovinom nas snabdevaju građani, članovi i prijatelji udruženja, a planiramo da u kafićima i restoranima postavimo kutije, u koje bi mogla da se odlaže ova vrsta ambalaže, nešto nalik onima u akciji ‘Čep za hendikep’. Koristim priliku da pozovem sugrađane da prikupljaju prazne cigaret kutije i jave nam se, a mi ćemo doći da ih preuzmemo. Kada prazne pakle od cigareta, koje se inače izrađuju od najčistije celuloze, dođu do nas, najpre se papir odvaja od celofana i folije, potom mašinski usitnjava i potapa u vodu. Dobijena smesa se presuje, a svaki list papira, različite debljine, potom 24 sata suši na ramu“, objašnjavaju.
Ovako izrađen papir zanimljiv je umetnicima, jer je vrlo pogodan za slikanje, ali se na njemu može i štampati. Matično udruženje, koje ima višegodišnju praksu, izrađuje papir najrazličitijih debljina.
„Višestruki je značaj ovog projekta. Kutije od cigareta ne završavaju u smeću, već se recikliraju, čime se čuva životna sredina, a ovi mladi ljudi se socijalizuju, druže, ali i stvaraju sebi put do samostalnosti, jer će od ovog posla i zarađivati“, zaključuje koordinatorka.
Mihajlovićeva ističe da je Udruženju “Naš svet“ vrlo značajna podrška lokalne zajednice, sa kojom planiraju ozbiljniju saradnju, posebno kada dođe do proširenja kapaciteta, što je naredni planirani korak.
S.Stojiljković