Kako zaista izgleda rad Narodne skupštine u praksi? Koliko je važna kontrolna uloga parlamenta? Na koji način građani mogu da utiču na donošenje odluka u Narodnoj skupštini?
Ovo su pitanja na koja su potraženi odgovori na tribini „CRTAmo Parlament” koja je održana danas u prepunoj sali Centra za stručno usavršavanje u obrazovanju u Leskovcu.
“Najveći problem je što ne postoji baš veliko interesovanje narodnih poslanika za odgovaranje na pitanja građanima koji preko Otvorenog parlamenta upravo imaju tu mogućnost. Građani se udaljavaju od Narodne skupštine zbog toga”, ističe koordinatorka inicijative Otvoreni parlament Tamara Branković.
Interesovanje Leskovčana je bilo veliko za ovu diskusiju, a od narodnih poslanika iz Leskovca – njih petoro, tribini je prisustvovao samo opozicioni Nebojša Cakić.
“Ovom panel diskusijom započećemo debatu o tome kako zaista izgleda rad Narodne skupštine u praksi. Takođe, osvrnućemo se i na važnost kontrolne uloge parlamenta, odnosno kako skupština može da kontroliše izvršnu vlast. Diskutovaćemo o mehanizmima, tj. načinima za učešće i uticaj građana na donošenje odluka u Narodnoj skupštini, kao i o podeli vlasti u Srbiji obuhvatajući ulogu tužilaštva u okviru izbornog procesa”, dodala je Branković.
Pored nje, na tribini su govorili i v. d. pomoćnika generalnog sekretara Narodne skupštine rukovodilac Sektora za zakonodavstvo Milan Čuljković, kao i tužilac Predrag Milovanović.
Zaobilaženje procedura, sprečavanje razmene mišljenja i nemogućnost kontaktiranja i dolaska do poslanika su neke od odlika parlamenta u Srbiji, koje ne smemo dozvoliti da se normalizuju i prevladaju nad javnim interesom građana, zaključak je diskusije.
“Očekivanja koje mi kao društvo imamo od parlamenta nisu realna. Mi želimo da parlament bude jednistven, a zaboravljamo da je parlament mesto za vođenje dijaloga. Kada kažemo dijalog, ovde mislimo pre svega na sučeljavanje i sukobljavanje različitih mišljenja. Nažalost, najčešće se sve svodi na vođenje određenih politika, dok poslanici biraju u kom svetlu će se prikazati i kako će se ponašati, jer parlament doživljavaju kao pozornicu i građanima priređuju igranu predstavu”, naglasio je v. d. pomoćnika generalnog sekretara Narodne skupštine rukovodilac Sektora za zakonodavstvo Milan Čuljković.
ŽIVIMO U ZAROBLJENOM DRUŠTVU
“Živimo u zarobljenom društvu. Institucije su po definiciji zapravo tvorevina građana, a mi nailazimo na zatvorene institucije koje ne rade u cilju odbrane javnog interesa. Ustav kaže da imamo trodelnu podelu vlasti, s tim što je većinsko mišljenje građana da je izvršna vlast predominantna i da se ta egzekutiva nadvila nad zakonodavnom i sudskom vlašću. Takođe, sudska vlast po ustavu je nezavisna. Nažalost ona nije toliko vidljiva u javnom prostoru i stiče se utisak da zapravo i ne postoji”, zaključio je tužilac Predrag Milovanović.
Naravno da nisu poslanici prisustvovali,jer nisu ni dobili poziv za učešće.
A vi samo po pozivu, otkako ste izabrani. Isli ste svi u zabita sela seljacima na noge. Sad idete samo gde vas zovu. Nista licna inicijativa, intetrsovanje, da ste upuceni u desavanja gradjana radi, posyo srbe rafi, bidimo, necete.
Koliko nadmeno zvuci ,,nismo pozvani:. Siguran sam da niste namerno, ali za jefnog strucnjaka iz oblasti psihe i duse, ovo je za Vas, konkretno, tezak prestup. Paxi noga ti.
Džaba sve. Gospođa nema nikakvu odgovornost prema građanima, jer je građani nisu ni birali. Odgovara samo sudu svoje partije, ne priznaje sud građana.
Sud javnosti je najvažniji sud svih nas u životu.
Naravno, ali mnogima je partija SVE. I svet.
I savest i svest.