Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV) dobio je i nedavno ispunio zadatak da sačini „Smernice za upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u douniverzitetskom obrazovanju”.
Kako piše Politika, taj dokument treba da pomogne školama da skroje nova pravila o upotrebi mobilnih uređaja, a ona treba da se primenjuju u toku nastavnih i vannastavnih aktivnosti u školi, za vreme časova i odmora između časova, ali i van školskog zdanja, uključujući školske posete, izlete, ekskurzije…
Lični digitalni uređaji, kao što su pametni telefon ili sat, tablet, laptop – po smernicama, ne smeju se koristiti tako da narušavaju obrazovno okruženje ili da krše druga prava učenika, nastavnika i osoblja škole. Mobilni telefoni moraju biti isključeni i ne smeju se koristiti tokom nastave, bez odobrenja nastavnika. Telefonski pozivi u toku nastave nisu dozvoljeni, a ukoliko je reč o nekom urgentnom slučaju đaci mogu da se jave roditeljima uz dopuštenje nastavnika. U smernicama piše i da „učenik mora da ispuni zahtev bilo kog člana školskog osoblja da se uzdrži od upotrebe digitalnog uređaja”. U suprotnom će mu digitalni uređaj biti oduzet u prisustvu svedoka, zatim zapakovan u kovertu na kojoj će biti zapisano ime i prezime đaka i ostavljen na mesto koje za to bude određeno. Po digitalni uređaj koji bude oduzet učeniku moći će da dođu roditelji, ali tek kada se nastava završi.
Đaci ne smeju da koriste mobilne uređaje za snimanje, prenos ili objavljivanje fotografija, audio ili video-zapisa drugih učenika, nastavnika, nastavnog materijala bez pismenog pristanka svih strana, navodi se u smernicama ZVKOV-a. Takođe, precizira se da se lični digitalni uređaji ne smeju koristiti u toaletima, svlačionicama ili bilo kom prostoru u školi koji se smatra privatnim. Kršenje ovih pravila može dovesti do gubitka mogućnosti korišćenja ličnih digitalnih uređaja u školi i tokom nastavnog procesa i pokretanja disciplinskog postupka, ukazuju stručnjaci iz zavoda posvećenog vrednovanju kvaliteta obrazovanja. Oni sugerišu da školski Pravilnik o upotrebi mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva treba usko povezati sa školskim pravilnikom o vaspitno-disciplinskoj odgovornosti učenika.
U slučaju da učenicima telefon bude oduzet zbog zloupotrebe, u smernicama je jasno istaknuto da „škola neće pretraživati sadržaj ličnih digitalnih uređaja učenika, već će postupanje sa neovlašćeno načinjenim sadržajem prepustiti nadležnom državnom organu, a u zavisnosti od okolnosti konkretnog slučaja preduzeće sve što je neophodno da materijal ne bude uništen do njegove predaje na dalje postupanje”.
Među ključnim očekivanjima od primene smernica u praksi jeste da se digitalni uređaji koriste u okviru obrazovnih aktivnosti kojima upravlja nastavnik, da se stvori bezbedno okruženje bez incidenata i digitalnog nasilja, da se školski odmori provode bez mobilnih telefona kao vreme za druženje i igru s vršnjacima, naposletku i da nova pravila upotrebe elektronskih uređaja doprinesu jačanju digitalnih kompetencija.