U Leskovcu je do 10 sati izlaznost na referendumu o promeni Ustava bilanešto veća izašlo 4,5 posto, a u Lebanu 7,98% stanovnika sa pravom glasa.
Sva mesta su otvorena na vreme i izjašnjavanja se odvija mirno.
Pravo glasa na referndumu ima 115.873 Leskovčana.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović glasao je na svom izbornom mestu sa mlađim sinom, u prisustvu novinara i kamera.
“Ja sam obavio svoju građansku dužnost”, napisoaje na društvenim mrežama prvi čovek Leskovca.
Građani Srbije se danas na referendumu izjašnjavaju da li su za potvrđivanje Akta o promeni Ustava u oblasti pravosuđa. Biračka mesta otvorena su od sedam do 20 časova.
Promene se odnose na način izbora sudija i tužilaca kako bi se smanjio uticaj politike u ovom procesu – to je ocena vlasti u Srbiji, čiji su poslanici u Skupštini izglasali promene Ustava koje treba da se potvrde na referendumu.
Sudije i tužioce neće birati Skupština Srbije, kao što je to do sada bio slučaj, već Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaca (VST).
Mandat sudija i javnih tužilaca biće stalan – od dolaska na funkciju do odlaska u penziju.
Smatra se da su Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca nezavisni organi, koji obezbeđuju i garantuju nezavisnost pravosuđa.
Sa izmenama Ustava, članovi Visokog saveta sudstva i tužilaštva – po 11 u oba saveta, biće izabrani po novoj proceduri.
Da „opseg kontinuiranog političkog uticaja na pravosuđe po sadašnjem zakonodavstvu ozbiljno zabrinjava“ bio je stav institucija Evropske unije u pređašnjim izveštajima o Srbiji.
Kritičari iz dela stručne javnosti u Srbiji smatraju da bi i nakon usvajanja izmena mogao da postoji politički uticaj na pravosuđe – kroz članove Visokog saveta sudstva i tužilaštva koje bira Skupština.
Primedba je i što Vrhovnog javnog tužioca, što je najvažnija tužilačka funkcija u državi, i dalje bira parlament.
Mozda je ujutru bila niska izlaznost sada sam izvrsio gradjanski dužnost i ima dosta ljudi na birackim mestima
Bio i završio
NE!!! Toliko o tome šta mislim o referendumu